Welcome

Hi! My name is Kika. Welcome to my page full of handmade greeting cards. I love crafting of all kinds - from scrapbooking, painting, to any kind of needlework (visit my other blogs, too - right sidebar).
Cardmaking is a special form of crafting - whether we're wishing someone well, inviting them to a party, saying thank you or just celebrate a holiday, there's plenty of occasions in life where a handmade card says it all. However, it might happen that new ideas can be hard to come by. That's where I'd like to help. Just make a coffee, sit down and look to my page for some ideas, inspiration or step-by-step tutorials. Enjoy the time!

Vitajte na mojej stránke zameranej na ručne vyrábané papierové pozdravy. Venujem sa rôznej umeleckej tvorbe - od scrapbookingu, maľovania, až po šitie, pletenie, či vyšívanie (navštívte aj moje iné blogy s týmito témami - bočný panel vpravo). Tvorba pohľadníc je špeciálny druh umenia - či už chcete niekomu popriať veľa zdravia, pozvať na party, poďakovať alebo osláviť sviatky, vždy je dosť príležitostí v živote, kedy to všetko môžete vyjadriť ručne vyrobeným pozdravom. Občas sa však môže stať, že nový nápad neprichádza. Tu by som chcela pomôcť. Urobte si kávičku, pohodlne sa usaďte a pozrite si moje stránky, nájdite nové nápady, inšpirácie alebo krok za krokom návody. Nech sa páči.

Follow my blog

utorok 29. januára 2013

Little Boy & Doggy

Little Boy & Doggy, handmade baby card, watercolor
Because I needed a card for a newborn baby arrival, I made couple of them (as you can see on my blog). There was no chance to look for some nice stamps with boys motive in local stores, therefore I just drew a picture on watercolor paper by myself (I saw a motive of boy and doggy somewhere on the net, sorry, I don't remember where). Then I colored the picture with Lefranc & Bourgeois watercolors. The fluffy cloud I used as a tag with handwritten title. Then I assembled a picture on layers of blue cardstocks.

Challenges:
Here Come the Boys - Nr. 47: No Stamps Allowed! (entry 23), till 15/03/2013
Fab 'n' Funky - Cute and Cuddly (entry 50), till 12/03/2013

Award:
Top 3 badge

4 komentáre:

 1. oh your drawing is so gorgeous! Thank you for joining us at Here comes the boys. hugs! Mojca

  OdpovedaťOdstrániť
 2. You drew it, wow it's really lovely, thanks for joining us at HCTB's, Mandz xox

  OdpovedaťOdstrániť
 3. This is just so cute – I love that image and so beautifully drawn – thank you for playing along at fab’n'Funky challenges this week hugs Judith x

  OdpovedaťOdstrániť
 4. Love the drawing! So glad you shared your lovely work with us at Here Come The boys! Thank you! Good Luck! Hugs Woo xx

  OdpovedaťOdstrániť

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...