Welcome

Hi! My name is Kika. Welcome to my page full of handmade greeting cards. I love crafting of all kinds - from scrapbooking, painting, to any kind of needlework (visit my other blogs, too - right sidebar).
Cardmaking is a special form of crafting - whether we're wishing someone well, inviting them to a party, saying thank you or just celebrate a holiday, there's plenty of occasions in life where a handmade card says it all. However, it might happen that new ideas can be hard to come by. That's where I'd like to help. Just make a coffee, sit down and look to my page for some ideas, inspiration or step-by-step tutorials. Enjoy the time!

Vitajte na mojej stránke zameranej na ručne vyrábané papierové pozdravy. Venujem sa rôznej umeleckej tvorbe - od scrapbookingu, maľovania, až po šitie, pletenie, či vyšívanie (navštívte aj moje iné blogy s týmito témami - bočný panel vpravo). Tvorba pohľadníc je špeciálny druh umenia - či už chcete niekomu popriať veľa zdravia, pozvať na party, poďakovať alebo osláviť sviatky, vždy je dosť príležitostí v živote, kedy to všetko môžete vyjadriť ručne vyrobeným pozdravom. Občas sa však môže stať, že nový nápad neprichádza. Tu by som chcela pomôcť. Urobte si kávičku, pohodlne sa usaďte a pozrite si moje stránky, nájdite nové nápady, inšpirácie alebo krok za krokom návody. Nech sa páči.

Follow my blog

pondelok 25. februára 2013

Happy Birthday Card


For this Birthday card I used my handmade linocut motive stamped on a piece of white cardstock. Around the scalloped border I stitched little pearls. For the white mate I used a scrap piece of wall paper to add more texture to the design.

Challenges entered:
Simon Says Stamp - Anything Goes (entry 1266)
Cards for Men - Nr.5, Monochrome (entry 41), till 17/03/2013

4 komentáre:

 1. All those blues are beautiful.. thanks for joining us at Simon Says Challenge blog

  OdpovedaťOdstrániť
 2. The background is really neat on this! Very nice! Thanks so much for joining us over at the Simon Says Stamp Challenge Blog!

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Gorgeous card I do love your image and your card design. Thanks for joining us at CFM good luck with the challenge. hugs Shirleyxx

  OdpovedaťOdstrániť
 4. wonderful monochrome card
  Thanks for joining us at cards for men this fortnight
  Lisa x

  OdpovedaťOdstrániť

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...