Welcome

Hi! My name is Kika. Welcome to my page full of handmade greeting cards. I love crafting of all kinds - from scrapbooking, painting, to any kind of needlework (visit my other blogs, too - right sidebar).
Cardmaking is a special form of crafting - whether we're wishing someone well, inviting them to a party, saying thank you or just celebrate a holiday, there's plenty of occasions in life where a handmade card says it all. However, it might happen that new ideas can be hard to come by. That's where I'd like to help. Just make a coffee, sit down and look to my page for some ideas, inspiration or step-by-step tutorials. Enjoy the time!

Vitajte na mojej stránke zameranej na ručne vyrábané papierové pozdravy. Venujem sa rôznej umeleckej tvorbe - od scrapbookingu, maľovania, až po šitie, pletenie, či vyšívanie (navštívte aj moje iné blogy s týmito témami - bočný panel vpravo). Tvorba pohľadníc je špeciálny druh umenia - či už chcete niekomu popriať veľa zdravia, pozvať na party, poďakovať alebo osláviť sviatky, vždy je dosť príležitostí v živote, kedy to všetko môžete vyjadriť ručne vyrobeným pozdravom. Občas sa však môže stať, že nový nápad neprichádza. Tu by som chcela pomôcť. Urobte si kávičku, pohodlne sa usaďte a pozrite si moje stránky, nájdite nové nápady, inšpirácie alebo krok za krokom návody. Nech sa páči.

Follow my blog

pondelok 25. februára 2013

Sleeping Beauty


I urgently needed a baby card for a newborn boy. I created couple of them, but still I couldn't stop searching internet. Then I found a great inspiration on http://agnieszka-scrappassion.blogspot.sk site. But, such beautiful stamps are hard to find in a short time. Therefore I simply used my pen and brown ink and drew the main motive on the card. From the  torn paper I made the roses (see tutorial here) and for leaves I used my leaf punch.

With this card I entered the challenges:
Bearly Mine - Anything Goes
Make it Monday - Nr. 129
My Grafico - Anything Goes (entry 101)
Bunny Zoe's Crafts - Flowers and Pearls (entry 335)
Crafty Ribbons - One for the Boy (entry 5), till 26/03/2013
Divas by design - Toddlers and Babies (entry 45), till 26/03/2013

6 komentárov:

 1. Sweet baby image and perfect colouring . love the flowers leaves . Thanks for sharing on Make it MondAY

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Thank you very much. I appreciate your comment.

   Odstrániť
 2. Kika this is so sweet a beautiful card! thanks for joining us over at BMC hope to see you again soon
  hugs
  laney

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Aww this is just wonderful! Thank you so much for joining us at Crafty Ribbons this time, hope to see you again soon :-) Elaine DT -xxx- ps. I have new candy in case you would like to enter :-) http://sparklingblackrose-craftmylife.blogspot.co.uk/2013/03/new-candy.html

  OdpovedaťOdstrániť
 4. Adorable sweet baby card.
  Thanks for playing along with the Divas this week.
  Good luck.
  Debs xx

  OdpovedaťOdstrániť
 5. Lovely card. Thank you for joining us at Divas by Design this week.
  Sarah-Jane xx

  OdpovedaťOdstrániť

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...