Welcome

Hi! My name is Kika. Welcome to my page full of handmade greeting cards. I love crafting of all kinds - from scrapbooking, painting, to any kind of needlework (visit my other blogs, too - right sidebar).
Cardmaking is a special form of crafting - whether we're wishing someone well, inviting them to a party, saying thank you or just celebrate a holiday, there's plenty of occasions in life where a handmade card says it all. However, it might happen that new ideas can be hard to come by. That's where I'd like to help. Just make a coffee, sit down and look to my page for some ideas, inspiration or step-by-step tutorials. Enjoy the time!

Vitajte na mojej stránke zameranej na ručne vyrábané papierové pozdravy. Venujem sa rôznej umeleckej tvorbe - od scrapbookingu, maľovania, až po šitie, pletenie, či vyšívanie (navštívte aj moje iné blogy s týmito témami - bočný panel vpravo). Tvorba pohľadníc je špeciálny druh umenia - či už chcete niekomu popriať veľa zdravia, pozvať na party, poďakovať alebo osláviť sviatky, vždy je dosť príležitostí v živote, kedy to všetko môžete vyjadriť ručne vyrobeným pozdravom. Občas sa však môže stať, že nový nápad neprichádza. Tu by som chcela pomôcť. Urobte si kávičku, pohodlne sa usaďte a pozrite si moje stránky, nájdite nové nápady, inšpirácie alebo krok za krokom návody. Nech sa páči.

Follow my blog

pondelok 11. marca 2013

50th Birthday

I created this card especially for my friend and colleague who turning 50. Great man! Since it is a card for a man I used earthly tones. I stitched booklet from scrap paper, then I have thorn little bit the edges and smudged with brown soft pastels. Then I wrote the wish. I drew and cut out the rose from scrap cardstocks. For a tag I used the daisy and circle punches.


Text on the booklet:
"They say that life just begins at fifty. Having fulfilled all your responsibilities, you can now put your legs up on the hammock and sip your Margarita! Have a wonderful Birthday!"


Challenges I entered:
Craft Us Crazy - Anything Goes (entry 435), till 13/03/2013
Crafts and Me - Tag it (entry 49), till 13/03/2013
Crafty Ribbons - Anything Goes with Ribbon (entry 419), till 13/03/2013
Make it Monday - Anything Goes (entry 151), till 16/03/2013
Robyn's Fetish - Birthday Card (entry 54), till 16/03/2013
Pretty Little Ribbon Shop - Nr. 20, Happy Birthday (entry 90), till 29/03/2013

4 komentáre:

 1. I'm sure your friend will love this card!

  Thanks for joining the Pretty Little Ribbon Shop challenge.

  Sarah x

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Very pretty, love the book on your card!
  Thanks for joining ut at Robyn's Fetish!
  Hugs Sandra

  OdpovedaťOdstrániť
 3. I agree, I think your friend will love his birthday card. :) Thanks for joining us at Make It Monday!

  OdpovedaťOdstrániť
 4. Really beautiful card♥ The book on your card is wonderful. Thanks for joining us at Crafts and Me Challenge, Tag it!

  OdpovedaťOdstrániť

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...