Welcome

Hi! My name is Kika. Welcome to my page full of handmade greeting cards. I love crafting of all kinds - from scrapbooking, painting, to any kind of needlework (visit my other blogs, too - right sidebar).
Cardmaking is a special form of crafting - whether we're wishing someone well, inviting them to a party, saying thank you or just celebrate a holiday, there's plenty of occasions in life where a handmade card says it all. However, it might happen that new ideas can be hard to come by. That's where I'd like to help. Just make a coffee, sit down and look to my page for some ideas, inspiration or step-by-step tutorials. Enjoy the time!

Vitajte na mojej stránke zameranej na ručne vyrábané papierové pozdravy. Venujem sa rôznej umeleckej tvorbe - od scrapbookingu, maľovania, až po šitie, pletenie, či vyšívanie (navštívte aj moje iné blogy s týmito témami - bočný panel vpravo). Tvorba pohľadníc je špeciálny druh umenia - či už chcete niekomu popriať veľa zdravia, pozvať na party, poďakovať alebo osláviť sviatky, vždy je dosť príležitostí v živote, kedy to všetko môžete vyjadriť ručne vyrobeným pozdravom. Občas sa však môže stať, že nový nápad neprichádza. Tu by som chcela pomôcť. Urobte si kávičku, pohodlne sa usaďte a pozrite si moje stránky, nájdite nové nápady, inšpirácie alebo krok za krokom návody. Nech sa páči.

Follow my blog

pondelok 18. marca 2013

Bird Song


I used brush pens for coloring the bird and chalks for musical background. The white glittery paper is actually a scrap piece of wall paper I found in my stock. The yellow flowers were done by myself - no special punches, just knife, cutting board, brown fine liner, glue and little bit of patience.

Challenges:
Allsorts - As easy as 1-2-3 (entry 73), till 21/03/2013
Bearly-Mine - Nr. 78, Anything Goes (entry 32), till 25/03/2013
Moving along with the Times - Decoupage (entry 26), till 27/03/2013
Paper Pretties - Great Big Gobs of Glitter (entry 56), till 26/03/2013
MyGrafico - Nr. 148, Anything Goes (entry 30), till 7/04/2013
Lia Stampz - Birds, Nests, and Eggs (entry 11), till 15/04/2013

4 komentáre:

 1. Beautiful card Kika thank you for joining us at Bearly Mine Challenges
  Hugs Dianne xx

  OdpovedaťOdstrániť
 2. fabby looking card. Wonderful image. Thanks for playing with us here at BMC this week.
  Love n hugs
  Marie

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Clever you making your flowers yourself, & a lovely birdy on your pretty card. Thanks for joining us at an OBAG, Jx

  OdpovedaťOdstrániť
 4. Super card Kika!!thanks for joining us at BMC
  hugs
  laney

  OdpovedaťOdstrániť

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...