Welcome

Hi! My name is Kika. Welcome to my page full of handmade greeting cards. I love crafting of all kinds - from scrapbooking, painting, to any kind of needlework (visit my other blogs, too - right sidebar).
Cardmaking is a special form of crafting - whether we're wishing someone well, inviting them to a party, saying thank you or just celebrate a holiday, there's plenty of occasions in life where a handmade card says it all. However, it might happen that new ideas can be hard to come by. That's where I'd like to help. Just make a coffee, sit down and look to my page for some ideas, inspiration or step-by-step tutorials. Enjoy the time!

Vitajte na mojej stránke zameranej na ručne vyrábané papierové pozdravy. Venujem sa rôznej umeleckej tvorbe - od scrapbookingu, maľovania, až po šitie, pletenie, či vyšívanie (navštívte aj moje iné blogy s týmito témami - bočný panel vpravo). Tvorba pohľadníc je špeciálny druh umenia - či už chcete niekomu popriať veľa zdravia, pozvať na party, poďakovať alebo osláviť sviatky, vždy je dosť príležitostí v živote, kedy to všetko môžete vyjadriť ručne vyrobeným pozdravom. Občas sa však môže stať, že nový nápad neprichádza. Tu by som chcela pomôcť. Urobte si kávičku, pohodlne sa usaďte a pozrite si moje stránky, nájdite nové nápady, inšpirácie alebo krok za krokom návody. Nech sa páči.

Follow my blog

sobota 16. marca 2013

Easter Bunny


I drew this little bunny with permanent ink on watercolor paper and then colored with my classical water-colors. Then I trimmed the picture with decorative scissors and made dots with a piercing tool. I decorated a card with three stripes of wooden beads of matching colors to add an accent. 

Challenges I entered:
One Stop Craft - Nr. 220, Anything Goes (entry 31), till 22/03/2013
Pink Gem - Easter / Spring (entry 13), till 23/03/2013
Avadares - Easter or Spring (entry 149), till 21/03/2013
Cards for Men - Nr. 6, Easter (entry 9), till 31/03/2013
Celebrate the Occasion - Nr. 104, Happy Easter (entry 6), till 24/03/2013
Crafts 4 eternity - Nr. 116, Egg-cellent Easter (entry 58), till 28/03/2013

7 komentárov:

 1. This is gorgeous. I love the cute Easter bunny and the beads look wonderful.
  Thank you for taking part in A Gem of a Challenge this week
  Sue xx

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Cute card. Love the trim. Thanks for sharing it with us at CTO.

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Great usage of those beads, what an original idea! Thank you for joining us at the Celebrate the Occasion challenge and hope to see you back again.
  Hugs
  Anna xxx
  P.S. I've got blogaversary candy on my blog, all you need to do is enter. I invite warmly.

  OdpovedaťOdstrániť
 4. Darling little bunny!!!
  Love your beaded trim :)
  Thanks for joining us at CTO this week!!!

  OdpovedaťOdstrániť
 5. Cute little bunny.

  Thanks for joining in our Easter challenge at Crafts 4 Eternity.

  Mari

  OdpovedaťOdstrániť
 6. Just so cute. Thanks for joining us at Cards for Men challenge we love seeing your creation. Good luck on the challenge.
  Hugs, Patricia

  OdpovedaťOdstrániť

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...