Welcome

Hi! My name is Kika. Welcome to my page full of handmade greeting cards. I love crafting of all kinds - from scrapbooking, painting, to any kind of needlework (visit my other blogs, too - right sidebar).
Cardmaking is a special form of crafting - whether we're wishing someone well, inviting them to a party, saying thank you or just celebrate a holiday, there's plenty of occasions in life where a handmade card says it all. However, it might happen that new ideas can be hard to come by. That's where I'd like to help. Just make a coffee, sit down and look to my page for some ideas, inspiration or step-by-step tutorials. Enjoy the time!

Vitajte na mojej stránke zameranej na ručne vyrábané papierové pozdravy. Venujem sa rôznej umeleckej tvorbe - od scrapbookingu, maľovania, až po šitie, pletenie, či vyšívanie (navštívte aj moje iné blogy s týmito témami - bočný panel vpravo). Tvorba pohľadníc je špeciálny druh umenia - či už chcete niekomu popriať veľa zdravia, pozvať na party, poďakovať alebo osláviť sviatky, vždy je dosť príležitostí v živote, kedy to všetko môžete vyjadriť ručne vyrobeným pozdravom. Občas sa však môže stať, že nový nápad neprichádza. Tu by som chcela pomôcť. Urobte si kávičku, pohodlne sa usaďte a pozrite si moje stránky, nájdite nové nápady, inšpirácie alebo krok za krokom návody. Nech sa páči.

Follow my blog

piatok 22. marca 2013

Easter Eggs

Glasspainted Eggs 
For this Easter card I used a glasspainting technique. First I painted eggs with brown window color on a transparent foil (e.g. 3M Transparency Film for HP Ink Jet Printers), then I glued them on a scrap piece of textured wall paper and cut out. As the background paper I used Geographics Design paper (Daisies), which I stamped and drew with grass and branch motives.

Challenges I entered:
The Squirrel and the Fox - Nr.40, Easter or Passover (entry 3), till 5/4/2013
Crafts 4 eternity - Nr. 116, Egg-cellent Easter (entry 60), till 28/03/2013

1 komentár:

  1. Fabulous Easter project! Thanks for joining us at Crafts 4 Eternity this week hugs x

    OdpovedaťOdstrániť

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...