Welcome

Hi! My name is Kika. Welcome to my page full of handmade greeting cards. I love crafting of all kinds - from scrapbooking, painting, to any kind of needlework (visit my other blogs, too - right sidebar).
Cardmaking is a special form of crafting - whether we're wishing someone well, inviting them to a party, saying thank you or just celebrate a holiday, there's plenty of occasions in life where a handmade card says it all. However, it might happen that new ideas can be hard to come by. That's where I'd like to help. Just make a coffee, sit down and look to my page for some ideas, inspiration or step-by-step tutorials. Enjoy the time!

Vitajte na mojej stránke zameranej na ručne vyrábané papierové pozdravy. Venujem sa rôznej umeleckej tvorbe - od scrapbookingu, maľovania, až po šitie, pletenie, či vyšívanie (navštívte aj moje iné blogy s týmito témami - bočný panel vpravo). Tvorba pohľadníc je špeciálny druh umenia - či už chcete niekomu popriať veľa zdravia, pozvať na party, poďakovať alebo osláviť sviatky, vždy je dosť príležitostí v živote, kedy to všetko môžete vyjadriť ručne vyrobeným pozdravom. Občas sa však môže stať, že nový nápad neprichádza. Tu by som chcela pomôcť. Urobte si kávičku, pohodlne sa usaďte a pozrite si moje stránky, nájdite nové nápady, inšpirácie alebo krok za krokom návody. Nech sa páči.

Follow my blog

streda 13. marca 2013

Green Flower


Challenges I entered:
Card Makin' Mamas - Green (entry 150), till 14/03/2013
Make it Monday - Anything Goes (entry 152), till 16/03/2013
Cards for Men - Nr. 5, Monochorme (entry 46), till 17/03/2013
Fussy and Fancy - Flowers (entry 109), till 21/03/2013
613 Avenue - Nr. 11, St. Paddy's Day Green (entry 48), till 23/03/2013

4 komentáre:

 1. Hi, Kika! Wonderful Monochromatic theme card with the pretty florals and delicate die cutes. I especially like the background image and those adorable tee-tiny white flowers! (wow! I am impressed how you were able to place those flowers!) I saw your card on the MIM challenge site! hugs, de

  OdpovedaťOdstrániť
 2. A lovely monochrome card, love the flower. Thanks for linking up with Make It Monday this week. Hope to see you again soon.
  Hugs,
  Sandy

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Very well made and beautifully designed card. Thanks for showing us, 613 Avenue Create, your creation.

  OdpovedaťOdstrániť
 4. Such a beautiful card. Thank you for sharing with us at our neighborhood at 613 Avenue Create. We look forward to seeing more of your creations. Hugs~Patti

  OdpovedaťOdstrániť

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...