Welcome

Hi! My name is Kika. Welcome to my page full of handmade greeting cards. I love crafting of all kinds - from scrapbooking, painting, to any kind of needlework (visit my other blogs, too - right sidebar).
Cardmaking is a special form of crafting - whether we're wishing someone well, inviting them to a party, saying thank you or just celebrate a holiday, there's plenty of occasions in life where a handmade card says it all. However, it might happen that new ideas can be hard to come by. That's where I'd like to help. Just make a coffee, sit down and look to my page for some ideas, inspiration or step-by-step tutorials. Enjoy the time!

Vitajte na mojej stránke zameranej na ručne vyrábané papierové pozdravy. Venujem sa rôznej umeleckej tvorbe - od scrapbookingu, maľovania, až po šitie, pletenie, či vyšívanie (navštívte aj moje iné blogy s týmito témami - bočný panel vpravo). Tvorba pohľadníc je špeciálny druh umenia - či už chcete niekomu popriať veľa zdravia, pozvať na party, poďakovať alebo osláviť sviatky, vždy je dosť príležitostí v živote, kedy to všetko môžete vyjadriť ručne vyrobeným pozdravom. Občas sa však môže stať, že nový nápad neprichádza. Tu by som chcela pomôcť. Urobte si kávičku, pohodlne sa usaďte a pozrite si moje stránky, nájdite nové nápady, inšpirácie alebo krok za krokom návody. Nech sa páči.

Follow my blog

streda 20. marca 2013

Happy Easter


I would call this card "10 minutes card". It was really easy to do, and fast. For coloring I used my "old fashioned" watercolors. In the left corner, there you can see my homemade pearls I used for embellishment (see how you can do them here), for writing I used pen and pink ink - no printing to add a personal touch to the card.

613 Avenue Create - Nr.11, Anything Goes (entry 8), till 30/03/2013
Fussy and Fancy - Nr. 85, Spring Days (entry 44), till 4/4/2013

4 komentáre:

 1. Beautiful, my favorite colours too, thanks for joining us at Fussy & Fancy
  Sioux

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Beautiful, and my favorite colours too, thanks for joining us at Fussy & Fancy
  Sioux

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Nicely done CAS card. The pearls was just the right choice to give it added interest. Good job! Thanks for sharing it with us at 613 Avenue Create.

  OdpovedaťOdstrániť
 4. This is a very pretty CAS card. I love the pearls as well. Thank you for sharing with us at our neighborhood at 613 Avenue Create. We look forward to seeing more of your creations. Hugs~Patti

  OdpovedaťOdstrániť

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...