Welcome

Hi! My name is Kika. Welcome to my page full of handmade greeting cards. I love crafting of all kinds - from scrapbooking, painting, to any kind of needlework (visit my other blogs, too - right sidebar).
Cardmaking is a special form of crafting - whether we're wishing someone well, inviting them to a party, saying thank you or just celebrate a holiday, there's plenty of occasions in life where a handmade card says it all. However, it might happen that new ideas can be hard to come by. That's where I'd like to help. Just make a coffee, sit down and look to my page for some ideas, inspiration or step-by-step tutorials. Enjoy the time!

Vitajte na mojej stránke zameranej na ručne vyrábané papierové pozdravy. Venujem sa rôznej umeleckej tvorbe - od scrapbookingu, maľovania, až po šitie, pletenie, či vyšívanie (navštívte aj moje iné blogy s týmito témami - bočný panel vpravo). Tvorba pohľadníc je špeciálny druh umenia - či už chcete niekomu popriať veľa zdravia, pozvať na party, poďakovať alebo osláviť sviatky, vždy je dosť príležitostí v živote, kedy to všetko môžete vyjadriť ručne vyrobeným pozdravom. Občas sa však môže stať, že nový nápad neprichádza. Tu by som chcela pomôcť. Urobte si kávičku, pohodlne sa usaďte a pozrite si moje stránky, nájdite nové nápady, inšpirácie alebo krok za krokom návody. Nech sa páči.

Follow my blog

sobota 16. marca 2013

Red Poppy


Since longer time I have had colored this lovely stamp, but had no idea how to make a card of it. Then I made an outline by hand and started to play around with red paper. By chance I got a piece of scrap paper with stamped part of a flower. That was an idea! Immediately I took my red ink and stamped each corner of the background paper with flower image - that is my background paper you see on the picture. The rest was just easily done.

Digi Darla's Challenge - Nr. 55, Flowers (entry 22), till 30/03/2013
One Stitch at a Time - Nr. 156, Use a Digi (entry 79), till 29/03/2013

3 komentáre:

 1. Pretty Pretty! Love the striking RED! Thanks so much for joining us at Digi Darla's this week.

  OdpovedaťOdstrániť
 2. That's a great idea to make your own background and it's really beautiful. Great job on the coloring.

  Thanks for joining us at OSAAT this week. Hope to see you again next week. DT Crafting Vicky

  OdpovedaťOdstrániť
 3. This is beautiful! LOVE IT!! Thanks for joining us this week at One Stitch At A Time! Hope to see you back soon!
  Hugs,
  Karen C

  OdpovedaťOdstrániť

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...