Welcome

Hi! My name is Kika. Welcome to my page full of handmade greeting cards. I love crafting of all kinds - from scrapbooking, painting, to any kind of needlework (visit my other blogs, too - right sidebar).
Cardmaking is a special form of crafting - whether we're wishing someone well, inviting them to a party, saying thank you or just celebrate a holiday, there's plenty of occasions in life where a handmade card says it all. However, it might happen that new ideas can be hard to come by. That's where I'd like to help. Just make a coffee, sit down and look to my page for some ideas, inspiration or step-by-step tutorials. Enjoy the time!

Vitajte na mojej stránke zameranej na ručne vyrábané papierové pozdravy. Venujem sa rôznej umeleckej tvorbe - od scrapbookingu, maľovania, až po šitie, pletenie, či vyšívanie (navštívte aj moje iné blogy s týmito témami - bočný panel vpravo). Tvorba pohľadníc je špeciálny druh umenia - či už chcete niekomu popriať veľa zdravia, pozvať na party, poďakovať alebo osláviť sviatky, vždy je dosť príležitostí v živote, kedy to všetko môžete vyjadriť ručne vyrobeným pozdravom. Občas sa však môže stať, že nový nápad neprichádza. Tu by som chcela pomôcť. Urobte si kávičku, pohodlne sa usaďte a pozrite si moje stránky, nájdite nové nápady, inšpirácie alebo krok za krokom návody. Nech sa páči.

Follow my blog

sobota 23. novembra 2013

Christmas Card with Church


I love vintage images. When I saw the old used Christmas wrapping paper with this motif, I decided to save it and use later for ... anything. Now I got an idea to use it as a decoupage paper for this lovely Christmas card. I just glued it on a piece of white cardstock, matted with white bordered paper and embellished by hand stitching. For further decoration I used an embossed border, red ribbon, a poinsettia from the Crelando insert in Card Making Kit and leaves with a touch of red glitter glue. Here is the result I entered a wonderful challenge at Shopping Our Stash - Nr. 128 with :-)


Supplies: 
Paper: orange designer paper from my collection, red and white cardstock, wrapping (as decoupage) paper
Embellishment - red ribbon, white sewing thread
Die cuts - poinsettia (Crelando), Sizzix and Sizzlitz dies and embossing folder - Alpine and Flower pattern
Tools - paper cutter, Big Shot, needle, decorative scissors, 1/16" punches, regular scissors, glue, foam dots, red glitter glue
Re-used material - wrapping paper, poinsettia flower

Challenges:
Shopping Our Stash - CH 128, Product Packaging, Entry 2 (till Nov. 26/2013) *** TOP 3
Paper Crafting Journey - Bling it Up, Entry 42 (till Dec. 4/2013) x
Seize the Sketch - CH 8, Entry 81 (till Nov. 25/2013) x
The Friday Mashup - FM137, Entry 7 (till Dec. 4/2013) x
613 Ave. Create - Nr. 47, Entry 14 (till Nov. 30/2013) x
LiaStampz - Nr. 53, Use your Scraps, Entry 10 (till Dec. 1/2013) x

(SK): Veľmi sa mi páčia staré vintage obrázky. Keď som uvidela starý vianočný baliaci papier s týmto motívom, rozhodla som sa ho odložiť a použiť na ... čokoľvke. Teraz som dostala nápad použiť ho ako decoupage papier na túto milú vianočnú pohľadnicu. Jednoducho som ho podlepila bielym výkresom, podložila väčším bielym papierom s ozdobným okrajom a ručne prišila bielou niťou. Na ďalšie dotvorenie pohľadnice som použila textilnú stužku, embosovaný pásik papiera, vyrezané motívy vianočnej ruže a listov cezmíny. Bobuľky na koncoch som zvýraznila červeným glitrovým lepidlom. A hore vidíte výsledok.

Materiál a pomôcky:
Papier: oranžový papier z mojej zbierky, červený a biely kartón, baliaci papier
Výzdoba: červená textilná stuha, biela niť, kvet vianočnej ruže (Crelando), vyrezávacie a embosovacie šablóny Sizzix a Sizzlitz - Alpine and Flower pattern
Ostatné nástroje: rezačka na papier, Big Shot, ihla, ozdobné nožnice, nožnice, dierovač na papier 1,5 mm, lepidlo, penové obojstranne lepiace vankúšiky, červené glitrové lepidlo


8 komentárov:

 1. This is beautiful and so well crafted! The image on the paper looks like a reproduction of a painting by the late artist Thomas Kinkade! You have framed it perfectly! Thanks for joining in this week at Shopping Our Stash.

  Hugz,
  Chana

  I would like to invite you to play in my challenge, 613 Avenue Create at http://avenue613.blogspot.com We are an Anything Goes w/Optional Twist Weekly challenge.

  OdpovedaťOdstrániť
 2. what a lovely card and the fact that you've incorporated the gorgeous vintage and upcycled bits makes it EVEN COOLER! thanks for SHOPPING YOUR STASH with us this week! ♥

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Hi, Thanks for joining us! I forgot to say in my earlier post that the Poinsettia Flourish is gorgeous and is a perfect complement to your frame and layered belly band! Thanks so much for leaving this on our front porch here at 613 Avenue Create! We hope you will join us again next week!
  Hugz,
  Chana, Owner

  OdpovedaťOdstrániť
 4. What beautiful wrapping paper, and it does work perfectly for a card! Thanks for joining the Friday Mashup this week.

  OdpovedaťOdstrániť
 5. What a fabulous card. Lovely image and the poinsettia is wonderful. Thanks for joining us at the PCJ challenge xx

  OdpovedaťOdstrániť
 6. What a beautiful card! That image is so lovely, and the stitching is wonderful! Thanks so much for joining us at Lia Stampz! :o)

  OdpovedaťOdstrániť
 7. I love this snowy image. Thanks for sharing with us at 613 Create. Amy A. DT

  OdpovedaťOdstrániť
 8. Such a pretty card. Thanks for joining us at Lia STampz!

  OdpovedaťOdstrániť

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...