Welcome

Hi! My name is Kika. Welcome to my page full of handmade greeting cards. I love crafting of all kinds - from scrapbooking, painting, to any kind of needlework (visit my other blogs, too - right sidebar).
Cardmaking is a special form of crafting - whether we're wishing someone well, inviting them to a party, saying thank you or just celebrate a holiday, there's plenty of occasions in life where a handmade card says it all. However, it might happen that new ideas can be hard to come by. That's where I'd like to help. Just make a coffee, sit down and look to my page for some ideas, inspiration or step-by-step tutorials. Enjoy the time!

Vitajte na mojej stránke zameranej na ručne vyrábané papierové pozdravy. Venujem sa rôznej umeleckej tvorbe - od scrapbookingu, maľovania, až po šitie, pletenie, či vyšívanie (navštívte aj moje iné blogy s týmito témami - bočný panel vpravo). Tvorba pohľadníc je špeciálny druh umenia - či už chcete niekomu popriať veľa zdravia, pozvať na party, poďakovať alebo osláviť sviatky, vždy je dosť príležitostí v živote, kedy to všetko môžete vyjadriť ručne vyrobeným pozdravom. Občas sa však môže stať, že nový nápad neprichádza. Tu by som chcela pomôcť. Urobte si kávičku, pohodlne sa usaďte a pozrite si moje stránky, nájdite nové nápady, inšpirácie alebo krok za krokom návody. Nech sa páči.

Follow my blog

sobota 2. novembra 2013

Christmas Elfs / Vianoční škriatkovia


For creation of this Christmas card I'd got inspired by winter coloring page I found on internet HERE. So I printed it in a small format and colored with my water colors (I love painting, so I enjoyed it a lot). For the background I used the plain, white card-stock which I embellished with hand embroidered swirls and added one bigger red glossy die-cut snowflake and couple of smaller ones. From red and green paper I made one poinsettia flower which is in the bottom corner.

Supplies:
red heavy weight cardstock 250 g/m2 (Crelando), white cardstock, lightweight paper - red, green and yellow, red sewing thread, needle, scissors, transparent tape, embossing table and foam board for pattern transfer, punch - snowflake (cArt-Us), glossy die-cut of snowflake (purchased at JoAnne Stores), glue, crafting knife, cutting board, brush markers - red and green, 1/16'' circle hand punch (Fiskars), foam stickers, paper cutter (Fiskars), water colors (Lefranc and Bourgeois), round brush Nr. 1 (KOLIBRI, acryllo)

*********************************************************************************

(SK): K vytvoreniu tohto vianočného pozdravu ma inšpirovala zimná omaľovánka pre deti, ktorú som zahliadla na internte TU. Vytlačila som obrázok v malom formáte a vyfarbila umeleckými akvarelovými farbami (rada maľujem, takže som sa pri tom celkom zabavila). Na pozadie som použila obyčajný biely výkres, na ktorý som niťovou grafikou vyšila špirály. Doplnila som to kúpenou lesklou vločkou a ďalšími vločkami z papiera. Vianočnú ružu v dolnej časti pozdravu som vyrobila z červeného a zeleného farebného papiera.

Materiál a pomôcky:
červený kartón 250 g/m2 (Crelando), biely výkres, tenšie farebné papiere - červený, zelený a žltý, červená šijacia niť, ihla, nožnice, priesvitná lepiaca páska, embosovací stolček a penová podložka na prenášanie špirálového vzoru, raznica - snehová vločka (cArt-Us), lesklá snehová vločka (dá sa kúpiť v textilnej galantérii), lepidlo, modelársky nožík, rezacia podložka, štetcové fixky - červená a zelená na okraje lístkov vianočnej ruže, 1,5 mm kruhová dierovačka na papier (napr. Fiskars), penová obojstranne lepiaca páska, rezačka na papier (Fiskars), akvarelové farby (Lefranc and Bourgeois), okrúhly štetec č. 1 (KOLIBRI, acryllo)

Challenges I entered:
Incy Wincy Designs - Red and White (entry 19), till 03/11/2013) x
Sister Act - Anything Goes, Challenge 32, Entry 39 (till Nov. 7/2013) x
Shopping Our Stash - SOS 125, Stitching, Entry Nr. 33 (till Nov. 4/2013) x
Moving Along with the Times - No Papers, Entry Nr. 33 (till Nov. 6/2013) x
Crafty Little Fairie - For the one you love, Entry 17 (till Nov. 6/2013) x
Allsorts - Christmas Cheer, Challenge 231, Entry 24 (till Nov. 7/2013) x
Polkadoodles - Christmas: Anything Goes, Entry 32 (till Nov. 10/2013) x
One Crazy Stamper - November Christmas Challenge, Entry 87 (till Dec.1/2013)
Beccy's Place - A Month of Holiday Cards, Entry 86 (till Dec. 1/2013)

6 komentárov:

 1. A lovely Christmas card and your red swirls are beautiful. Thanks for joining us at MAWTT. Hazel x

  OdpovedaťOdstrániť
 2. This is a beautiful card and the image is so sweet - just perfect for our theme this week. Thank you so much for joining us at Crafty Little Fairies.

  Sharon x

  OdpovedaťOdstrániť
 3. As I hate doing it I will admit at the beginning that this is a copy and paste comment as I am unable to type properly at the moment, but didn't want to miss the opportunity to take a look at your lovely Christmas creation and thank you for joining us at Allsorts this week.

  B x

  OdpovedaťOdstrániť
 4. Beautiful creation, thanks for joining the allsorts challenge this week Tracy x

  OdpovedaťOdstrániť
 5. A beautiful card. Thanks for joining us at One Crazy Stamper this month.

  OdpovedaťOdstrániť
 6. You did a fabulous job painting the image Kika, it's wonderful! Your stitching is amazing... what a labour of love!
  Cheers,
  Beccy

  OdpovedaťOdstrániť

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...