Welcome

Hi! My name is Kika. Welcome to my page full of handmade greeting cards. I love crafting of all kinds - from scrapbooking, painting, to any kind of needlework (visit my other blogs, too - right sidebar).
Cardmaking is a special form of crafting - whether we're wishing someone well, inviting them to a party, saying thank you or just celebrate a holiday, there's plenty of occasions in life where a handmade card says it all. However, it might happen that new ideas can be hard to come by. That's where I'd like to help. Just make a coffee, sit down and look to my page for some ideas, inspiration or step-by-step tutorials. Enjoy the time!

Vitajte na mojej stránke zameranej na ručne vyrábané papierové pozdravy. Venujem sa rôznej umeleckej tvorbe - od scrapbookingu, maľovania, až po šitie, pletenie, či vyšívanie (navštívte aj moje iné blogy s týmito témami - bočný panel vpravo). Tvorba pohľadníc je špeciálny druh umenia - či už chcete niekomu popriať veľa zdravia, pozvať na party, poďakovať alebo osláviť sviatky, vždy je dosť príležitostí v živote, kedy to všetko môžete vyjadriť ručne vyrobeným pozdravom. Občas sa však môže stať, že nový nápad neprichádza. Tu by som chcela pomôcť. Urobte si kávičku, pohodlne sa usaďte a pozrite si moje stránky, nájdite nové nápady, inšpirácie alebo krok za krokom návody. Nech sa páči.

Follow my blog

pondelok 25. novembra 2013

Christmas Trees


This is my Christmas card for which I got inspired by Retrosketches challenge Nr.91. I've got those cute trees from the wrapping paper. That I used as a decoupage paper and created three little cards about 5 x 5 cm. In the bottom corner, there a yellowish poinsettia flower I created by myself just to match with those trees. Brown swirls are covered with a white glitter powder.

Supplies:
Papers - red folded card (21 x 11,5 cm), stripe of wall paper (behind the trees), decorative wrapping / decoupage paper, colored cardstocks - brown, green, yellow, white
Embellishment - glitter powders - white, green, red glitter glue, red glass gem for middle of flower
Tools - paper cutter, Big Shot, Sizzix dies for swirls, craft knife, scissors, paper punch of branch, glue, foam dots

 

 


Challenges:
Retrosketches - Sketch Nr. 91, Entry 11 (till Nov. 29/2013)


Lexi's Creations - challenge 104, Christmas, Entry 7 (till Dec. 12/2013)
Paper Crafting Journey - Bling it Up, Entry 77 (till Dec. 4/2013) x
Dream Valley - Nr. 70, Clean and Simple, Entry 152 (till Nov. 29/2013) x

(SK): K vytvoreniu tejto pohľadnice som sa inšpirovala schémou zo stránky Retrosketches. Obrázky vianočných stromčekov som získala z baliaceho papiera, ktorý som použila ako decoupage papier a vyrobila kartičky ca. 5 x 5 cm. V dolnom rohu je žltá vianočná ruža, ktorú som vyrobila z papiera tak, aby sa hodila k stromčekom. Ornamenty z hnedého papiera sú posypané bielym glitrovým práškom.

Materiál a pomôcky:
Papiere - červená pohľadnica (21 x 11,5 cm), pásik tapety s motívom dreva (za stromčekmi), decoupage papier, farebné výkresy - hnedý, zelený, žltý a biely
Ozdoby - glitrové prášky - zelený, biely, červené glitrové lepidlo, červený sklený kamienok na stred kvetu
Náradie - rezačka na papier, Big Shot, kovová šablóna na ornamenty, nožík, nožnice, vysekávačka na papier - vetvička, lepidlo, penové vankúšiky

3 komentáre:

 1. Stunning festive creation. Thank you so much for sharing your project with us at PCJ Challenge.
  Laine
  xx

  OdpovedaťOdstrániť
 2. a marvellous card!

  hugs and kisses from germany,
  silvi (GD this week on lexi's creations challenge)

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Beautiful traditional Christmas card! Thanks for joining us over at Lexi's Creations this time & good luck!
  hugs Jo x

  OdpovedaťOdstrániť

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...