Welcome

Hi! My name is Kika. Welcome to my page full of handmade greeting cards. I love crafting of all kinds - from scrapbooking, painting, to any kind of needlework (visit my other blogs, too - right sidebar).
Cardmaking is a special form of crafting - whether we're wishing someone well, inviting them to a party, saying thank you or just celebrate a holiday, there's plenty of occasions in life where a handmade card says it all. However, it might happen that new ideas can be hard to come by. That's where I'd like to help. Just make a coffee, sit down and look to my page for some ideas, inspiration or step-by-step tutorials. Enjoy the time!

Vitajte na mojej stránke zameranej na ručne vyrábané papierové pozdravy. Venujem sa rôznej umeleckej tvorbe - od scrapbookingu, maľovania, až po šitie, pletenie, či vyšívanie (navštívte aj moje iné blogy s týmito témami - bočný panel vpravo). Tvorba pohľadníc je špeciálny druh umenia - či už chcete niekomu popriať veľa zdravia, pozvať na party, poďakovať alebo osláviť sviatky, vždy je dosť príležitostí v živote, kedy to všetko môžete vyjadriť ručne vyrobeným pozdravom. Občas sa však môže stať, že nový nápad neprichádza. Tu by som chcela pomôcť. Urobte si kávičku, pohodlne sa usaďte a pozrite si moje stránky, nájdite nové nápady, inšpirácie alebo krok za krokom návody. Nech sa páči.

Follow my blog

piatok 8. novembra 2013

Happy Birthday Card


I needed a birthday card for a very good friend of us, it's a man, therefore I decided for more masculine colors than pastels. I've got inspired by Digi Darla's Challenge blog, where is the color combo orange-blue in the game now. I divided the orange background paper with scallop scissors, cut out the grid which I sketched by hand and made my own stencils for dry embossing of stitches and swirls. From the white and blue cardstocks I cut-out the leaves and grass, added few flowers assembled from various size of punched daisies and made a tag. Seems easy, but took me half night to create this design :-)

Supplies:
paper cutter, cardstock - blue, white and orange, dark orange paper, scallop scissors, embossing tool, crafter knife, cutting board, punches - 3 sizes of daisy, thin marker for a tag - orange, orange chalk, pencil, ruler, regular scissors, glue, foam tape

*********************************************************************************

(SK) Potrebujem blahoželanie k narodeninám pre kamaráta, preto som sa rozhodla skôr pre mužskejšie farby než svetlé, pastelové. Oranžový výkres na pozadí som rozdelila pomocou ozdobných nožníc, nožíkom som vyrezala mriežku, ktorú som si sama načrtla a vyrobila som si šablóny na embosovanie "stehov" a špiráliek. Potom som z bieleho a modrého kartónu vyrezala listy a trávu, pridala kvety poskladané z 3 veľkostí vyrazených margarétiek a nakoniec nalepila štítok Happy Birthday!

Materiál a pomôcky:

rezačka na papier, výkresy - modrý, biely a oranžový, tmavo-oranžový papier, ozdobné nožnice, embosovací nástroj, nožík, rezacia podložka, raznice - 3 veľkosti margarétiek, tenká oranžová fixka na nadpis, oranžový suchý pastel, ceruzka, pravítko, nožnice, lepidlo, penová obojstranne lepiaca páska na kvietky

Challenges I entered:
Cas-ual Fridays - CFC 119, Embossing, entry 173 (till Nov. 15/2013) x
Digi Darla's - DDC 87, Photo inspiration, entry 6 (till Nov. 9/2013) x

3 komentáre:

  1. Fab card. Love your use of the color scheme. Thanks so much for sharing with us at Digi Darla this week.

    Emily T
    Digi Darla DT

    OdpovedaťOdstrániť
  2. Love the embossed background. Thanks for playing along with us at CAS-ual Fridays!

    OdpovedaťOdstrániť

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...