Welcome

Hi! My name is Kika. Welcome to my page full of handmade greeting cards. I love crafting of all kinds - from scrapbooking, painting, to any kind of needlework (visit my other blogs, too - right sidebar).
Cardmaking is a special form of crafting - whether we're wishing someone well, inviting them to a party, saying thank you or just celebrate a holiday, there's plenty of occasions in life where a handmade card says it all. However, it might happen that new ideas can be hard to come by. That's where I'd like to help. Just make a coffee, sit down and look to my page for some ideas, inspiration or step-by-step tutorials. Enjoy the time!

Vitajte na mojej stránke zameranej na ručne vyrábané papierové pozdravy. Venujem sa rôznej umeleckej tvorbe - od scrapbookingu, maľovania, až po šitie, pletenie, či vyšívanie (navštívte aj moje iné blogy s týmito témami - bočný panel vpravo). Tvorba pohľadníc je špeciálny druh umenia - či už chcete niekomu popriať veľa zdravia, pozvať na party, poďakovať alebo osláviť sviatky, vždy je dosť príležitostí v živote, kedy to všetko môžete vyjadriť ručne vyrobeným pozdravom. Občas sa však môže stať, že nový nápad neprichádza. Tu by som chcela pomôcť. Urobte si kávičku, pohodlne sa usaďte a pozrite si moje stránky, nájdite nové nápady, inšpirácie alebo krok za krokom návody. Nech sa páči.

Follow my blog

utorok 26. novembra 2013

Thank you Card


This is a Thank you card I have created lately. A simple design with 3 handmade roses in matching colors, that's all what I used.

Supplies: 
Papers - white cardstock, 4 shades of brown cardstocks, decorative paper, lightweight papers for flowers
Embellishment - selfadhesive lace, white twine
Tools - paper cutter, decorative scissors, 1/8' and 1/16' paper piercer, Sizzix die cuts of tag, Big Shot, embossing folder, glue, scissors, foam dots

 

 

Challenges:
2 Sisters - Thank you, Entry 22 (till Nov. 29/2013) x
613 Avenue - Challenge 47, Entry 69 (till Dec. 1/2013) x
Card Making Mamas - CMM76 Thankful Tidings, Entry 82 (till Dec.1/2013)
Bearly-Mine - Challenge 114, Entry 31 (till Dec. 2/2013) x
The Pink Elephant - Be Thankful, Entry 14 (till Dec. 1/2013) x
Craft your passion - Thanksgiving/Givethanks, Entry 21 (till Dec. 1/2013) x
Polkadoodles - Give Thanks, Entry 7 (till Dec. 3/2013)

(SK): Toto je pohľadnica vhodná ako poďakovanie. Jednoduchý dizajn a 3 ručne vyrobené ružičky, to je všetko, čo som k tomu potrebovala.

Materiál: 
Papiere - biely výkres, 4 odtiene hnedých výkresov, ozdobný papier (v tomto prípade tapeta), tenšie papiere na ružičky
Ozdoby - samolepiaca krajka, biely špagát
Nástroje - rezačka na papier, ozdobné nožnice, dierkovače rôznych veľkostí, Sizzix vyrezávacia šablóna na visačku, Big Shot, embosovacia kapsa, lepidlo, nožnice, obojstranne lepiace penové vankúšiky

7 komentárov:

 1. Beautiful card!

  Thanks for playing in the Pink Elephant Challenge!

  Natasha

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Very nicely crafted! Great color palette! Thanks for dropping this off by our house here at 613 Avenue Create!
  Hugz,
  Chana, Owner

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Very beautiful and elegant.Love the soft tones and your pretty flowers.Thanks for joining us at Craft Your Passion.Hope to see you again next week :D
  Lisa x

  OdpovedaťOdstrániť
 4. Just gorgeous, I love the brown colour scheme and the flowers you've used. Thank you for joining us at BMD. Good Luck xoxoxox

  OdpovedaťOdstrániť
 5. Love the colours you have used for this... fabby card. Thank you for playing along with us this week at BearlyMine Challenges. Good Luck. Jackie DT.

  OdpovedaťOdstrániť
 6. Such a pretty card
  thanks for joining us and good luck,
  Susan xxx Digi Choosday at Polkadoodles

  OdpovedaťOdstrániť
 7. So soft and pretty! Thanks for sharing with us at Card Makin' Mamas!

  OdpovedaťOdstrániť

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...