Welcome

Hi! My name is Kika. Welcome to my page full of handmade greeting cards. I love crafting of all kinds - from scrapbooking, painting, to any kind of needlework (visit my other blogs, too - right sidebar).
Cardmaking is a special form of crafting - whether we're wishing someone well, inviting them to a party, saying thank you or just celebrate a holiday, there's plenty of occasions in life where a handmade card says it all. However, it might happen that new ideas can be hard to come by. That's where I'd like to help. Just make a coffee, sit down and look to my page for some ideas, inspiration or step-by-step tutorials. Enjoy the time!

Vitajte na mojej stránke zameranej na ručne vyrábané papierové pozdravy. Venujem sa rôznej umeleckej tvorbe - od scrapbookingu, maľovania, až po šitie, pletenie, či vyšívanie (navštívte aj moje iné blogy s týmito témami - bočný panel vpravo). Tvorba pohľadníc je špeciálny druh umenia - či už chcete niekomu popriať veľa zdravia, pozvať na party, poďakovať alebo osláviť sviatky, vždy je dosť príležitostí v živote, kedy to všetko môžete vyjadriť ručne vyrobeným pozdravom. Občas sa však môže stať, že nový nápad neprichádza. Tu by som chcela pomôcť. Urobte si kávičku, pohodlne sa usaďte a pozrite si moje stránky, nájdite nové nápady, inšpirácie alebo krok za krokom návody. Nech sa páči.

Follow my blog

nedeľa 1. decembra 2013

Birthday Card


Last night I was thinking about the coming birthday of our family friend and I decided to create some card for him. I used my Vivadecor stamps with ship and other manly stuff and made this flip card.
     

Supplies:
Papers - violet cardstock, chess designer paper in matching colors, white paper
Embellishment - Viva Decor silicone stamps, twain, embroidery thread, needle, violet chalk, stencil brush
Other tools - SewEasy straight stitch piercer, paper cutter, craft knife, cutting mat, 1/8" paper piercing tool, scissors, glue stick, 2,5 cm circle paper puncher (Westcott)

Challenges:
Dynamic Duos - DD 81, Entry 20 (till Dec. 7/2013) x

(SK): Minulý večer som rozmýšľala, čo dať nášmu priateľovi k blížiacim sa narodeninám. Síce som ešte nič nevymyslela, ale aspoň som sa rozhodla urobiť pozdrav. Použila som na to Vivadecor silikónové pečiatky s loďou a inými námorníckymi motívmi a urobila som túto skladaciu kartu.

Materiál:
Papiere - fialový výkres, vhodný dizajnérsky papier, biely papier
Ozdoby - Viva Decor silikónové pečiatky, povrázok, bavlnka na vyšívanie, ihla, suchý pastel, + štetec na šablóny
Ostatné - SewEasy dierkovač - priamy steh, rezačka na papier, nožík, podložka, 1/8" dierovačka na papier, nožnice, lepidlo, 2,5 cm vysekávačka na papier kruhová (Westcott) 

3 komentáre:

  1. What a fabulous flip card for such a special occasion!! Love all of the details that you have added- great job!! Thanks for sharing with us at the Dynamic Duos :-)

    OdpovedaťOdstrániť
  2. What a fun masculine Birthday Card.. Great use of the challenge colors. Thanks for joining us at Dynamic Duos.

    OdpovedaťOdstrániť
  3. love the design gorgeous card. Thank You for Playing and sharing your creation with us at Here Come The Boys! Good Luck from Woo, Sharon, Teresa, Donna, Jacky, Ginny, Becky, Mojca, Mandz, Stacey & Helen x

    OdpovedaťOdstrániť

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...