Welcome

Hi! My name is Kika. Welcome to my page full of handmade greeting cards. I love crafting of all kinds - from scrapbooking, painting, to any kind of needlework (visit my other blogs, too - right sidebar).
Cardmaking is a special form of crafting - whether we're wishing someone well, inviting them to a party, saying thank you or just celebrate a holiday, there's plenty of occasions in life where a handmade card says it all. However, it might happen that new ideas can be hard to come by. That's where I'd like to help. Just make a coffee, sit down and look to my page for some ideas, inspiration or step-by-step tutorials. Enjoy the time!

Vitajte na mojej stránke zameranej na ručne vyrábané papierové pozdravy. Venujem sa rôznej umeleckej tvorbe - od scrapbookingu, maľovania, až po šitie, pletenie, či vyšívanie (navštívte aj moje iné blogy s týmito témami - bočný panel vpravo). Tvorba pohľadníc je špeciálny druh umenia - či už chcete niekomu popriať veľa zdravia, pozvať na party, poďakovať alebo osláviť sviatky, vždy je dosť príležitostí v živote, kedy to všetko môžete vyjadriť ručne vyrobeným pozdravom. Občas sa však môže stať, že nový nápad neprichádza. Tu by som chcela pomôcť. Urobte si kávičku, pohodlne sa usaďte a pozrite si moje stránky, nájdite nové nápady, inšpirácie alebo krok za krokom návody. Nech sa páči.

Follow my blog

nedeľa 8. decembra 2013

Cardinal

Christmas card with digi stamp of Red Cardinal (From the Heart Stamps, Faith Skrdla). For the layout I was inspired by sketch Nr. 45 at FTHS.

Supplies:
Papers - 2 shades of green and white cardstocks, designer paper in green, mulbery paper in red
Stamps - digi stamp from FTHS Cardinal and Winterberry colored by water colors
Other tools and supplies - paper cutter, paper punches of Holly Leaves, craft knife, paper piercer SewEasy - straight stitch, needle, green embroidery thread, ruler, pencil, white twine, glossy glue, glitter powder, scissors

Challenges:
FTHS - I love card sketches Nr. 45, Entry 15 (till Dec. 9/2013) x
Divas by Design - Feeling Festive, Entry 146 (till Dec. 10/2013) x
Creative Corner - Traditional Christmas, Entry 29 (till Dec. 13/2013) x
Inky Impressions - Nr. 137, Winter or Snow, Entry 80 (till Dec. 10/2013) x
Sketch045.jpg


   

(SK): Vianočná pohľadnica s digitálnou pečiatkou (From the Heart Stamps, Faith Skrdla). Nechala som sa inšpirovať schémou č. 45 na FTHS.

Materiál a pomôcky:
Papiere - 2 odtiene zeleného, 1 biely kartón, dizajnérsky papier v zelenom, červený krepový papier
Pečiatka - Cardinal and Winterberry od Faith Skrdla vyfarbená akvarelovými farbami
Ostatné - rezačka na papier, raznica na listy, modelársky nožík, dierovač na papier SewEasy - rovný steh, ihla, zelená bavlnka, pravítko, ceruzka, biely špagát, kontúra fosforeskujúca zelená, glitrový prášok, nožnice5 komentárov:

 1. Beautiful, thanks for playing at FTH this week.

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Gorgeous christmas card. The red cardinal looks very shiny and i like the combi with green. Great take also with our sketch.

  Thanks for joining us @ From the Heart Stamps

  OdpovedaťOdstrániť
 3. A lovely card and your coloring is fabulous! Thanks for joining our sketch challenge at FTHS! Hugs, Karen

  OdpovedaťOdstrániť
 4. Gorgeous card, love the holly and card design. Thanks for sharing with us at Divas, Jx

  OdpovedaťOdstrániť
 5. Fabulous card Thanks for joining us at Diva's
  Hugs
  Jayne

  OdpovedaťOdstrániť

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...