Welcome

Hi! My name is Kika. Welcome to my page full of handmade greeting cards. I love crafting of all kinds - from scrapbooking, painting, to any kind of needlework (visit my other blogs, too - right sidebar).
Cardmaking is a special form of crafting - whether we're wishing someone well, inviting them to a party, saying thank you or just celebrate a holiday, there's plenty of occasions in life where a handmade card says it all. However, it might happen that new ideas can be hard to come by. That's where I'd like to help. Just make a coffee, sit down and look to my page for some ideas, inspiration or step-by-step tutorials. Enjoy the time!

Vitajte na mojej stránke zameranej na ručne vyrábané papierové pozdravy. Venujem sa rôznej umeleckej tvorbe - od scrapbookingu, maľovania, až po šitie, pletenie, či vyšívanie (navštívte aj moje iné blogy s týmito témami - bočný panel vpravo). Tvorba pohľadníc je špeciálny druh umenia - či už chcete niekomu popriať veľa zdravia, pozvať na party, poďakovať alebo osláviť sviatky, vždy je dosť príležitostí v živote, kedy to všetko môžete vyjadriť ručne vyrobeným pozdravom. Občas sa však môže stať, že nový nápad neprichádza. Tu by som chcela pomôcť. Urobte si kávičku, pohodlne sa usaďte a pozrite si moje stránky, nájdite nové nápady, inšpirácie alebo krok za krokom návody. Nech sa páči.

Follow my blog

streda 4. decembra 2013

Snowy Christmas / Zasnežené Vianoce


My newest Christmas card with church. This time in other colors. I used my stamps, embossing machine and watercolors to create this piece.

Supplies:
Cardstocks - white and cinamon, watercolors, brush, glue and glitter powder, embossing folder + Big Shot, craft knife, decorative scissors, paper cutter, chalks - brown and orange, marker - cinamon color

Challenges:
Seize the Sketch - STS Nr. 9, Entry 39 (till Dec. 12/2013) x
LOTV - 12 Days of Christmas, Day 4, Entry 26 (till Dec. 4/2013) x
Curtain Call - Christmas Countdown, Entry 31 (till Dec. 10/2013) x
The Pink Elephant - TPE228, Winter, Entry 23 (till Dec. 8/2013) x
Party Time Tuesdays - PTT149, Merry Christmas Projects, Entry 1 (till Dec. 10/2013) *** TOP3


Moja najnovšia vianočná pohľadnica s kostolíkom, tentokrát v iných farbách. Vystačila som si s pečiatkami, embosovacím strojčekom a akvarelovými farbami.

Materiál:
kartón - biely a škoricovo-hnedý, akvarelové farby, štetec, lepidlo a glitrový prášok, embosovacia kapsa + Big Shot, modelársky nožík, ozdobné nožnice, rezačka na papier, kriedy - hnedá a oranžová, tenká fixka - škoricová


3 komentáre:

 1. awesome embossing and watercoloring!
  Thanks for playing with us at Seize the Sketch!

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Cute card! I like the little scene.

  Thank you for playing alog at The Pink Elephant!

  - Natasha (DT)

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Beautiful card! Love the design. Thank you for joining us at Party Time Tuesdays.

  OdpovedaťOdstrániť

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...