Welcome

Hi! My name is Kika. Welcome to my page full of handmade greeting cards. I love crafting of all kinds - from scrapbooking, painting, to any kind of needlework (visit my other blogs, too - right sidebar).
Cardmaking is a special form of crafting - whether we're wishing someone well, inviting them to a party, saying thank you or just celebrate a holiday, there's plenty of occasions in life where a handmade card says it all. However, it might happen that new ideas can be hard to come by. That's where I'd like to help. Just make a coffee, sit down and look to my page for some ideas, inspiration or step-by-step tutorials. Enjoy the time!

Vitajte na mojej stránke zameranej na ručne vyrábané papierové pozdravy. Venujem sa rôznej umeleckej tvorbe - od scrapbookingu, maľovania, až po šitie, pletenie, či vyšívanie (navštívte aj moje iné blogy s týmito témami - bočný panel vpravo). Tvorba pohľadníc je špeciálny druh umenia - či už chcete niekomu popriať veľa zdravia, pozvať na party, poďakovať alebo osláviť sviatky, vždy je dosť príležitostí v živote, kedy to všetko môžete vyjadriť ručne vyrobeným pozdravom. Občas sa však môže stať, že nový nápad neprichádza. Tu by som chcela pomôcť. Urobte si kávičku, pohodlne sa usaďte a pozrite si moje stránky, nájdite nové nápady, inšpirácie alebo krok za krokom návody. Nech sa páči.

Follow my blog

streda 30. apríla 2014

First Holy Communion

After a longer pause (I've delivered a new baby in the meantime) I made a memory card / photo holder for my niece's First Communion. The Polish paper-art designer Dorota_mk inspired me to go for this kind of keepsake for my niece.

Po dlhšej pauze (medzičasom sa mi narodilo dieťatko) som vyrobila kartu / obal na pamätnú fotografiu z 1. svätého prijímania pre moju neter.

  
 
Challenges:
Kraftyhands - May challenge: Anything goes (entry 4, till 30.5.2014)

4 komentáre:

 1. What a treasured memento this will be .Just a beautiful project to share .
  Thank you for sharing on Kraftyhands Challenge Blog

  OdpovedaťOdstrániť
 2. WOW beautiful project. Thank you for joining in with our challenge at Kraftyhands Challenge Blog. Linda x

  OdpovedaťOdstrániť
 3. A beautiful keepsake.Thank you for sharing it in the Kraftyhands Challenge.
  Sylvia x

  OdpovedaťOdstrániť
 4. A wonderful project and lovely details. Thank you for joining in with the Kraftyhands challenge this month and good luck x

  OdpovedaťOdstrániť

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...