Welcome

Hi! My name is Kika. Welcome to my page full of handmade greeting cards. I love crafting of all kinds - from scrapbooking, painting, to any kind of needlework (visit my other blogs, too - right sidebar).
Cardmaking is a special form of crafting - whether we're wishing someone well, inviting them to a party, saying thank you or just celebrate a holiday, there's plenty of occasions in life where a handmade card says it all. However, it might happen that new ideas can be hard to come by. That's where I'd like to help. Just make a coffee, sit down and look to my page for some ideas, inspiration or step-by-step tutorials. Enjoy the time!

Vitajte na mojej stránke zameranej na ručne vyrábané papierové pozdravy. Venujem sa rôznej umeleckej tvorbe - od scrapbookingu, maľovania, až po šitie, pletenie, či vyšívanie (navštívte aj moje iné blogy s týmito témami - bočný panel vpravo). Tvorba pohľadníc je špeciálny druh umenia - či už chcete niekomu popriať veľa zdravia, pozvať na party, poďakovať alebo osláviť sviatky, vždy je dosť príležitostí v živote, kedy to všetko môžete vyjadriť ručne vyrobeným pozdravom. Občas sa však môže stať, že nový nápad neprichádza. Tu by som chcela pomôcť. Urobte si kávičku, pohodlne sa usaďte a pozrite si moje stránky, nájdite nové nápady, inšpirácie alebo krok za krokom návody. Nech sa páči.

Follow my blog

pondelok 23. júna 2014

Lighthouse Birthday Card


This Birthday card with Lighthouse was created for a very special person to me. I drew the lighthouse picture with a pen and mounted to the card. I embellished it with a paper flower. The envelobox was done by me either. The embossed flowers on top was enhanced by white liquid pearls.

Túto kartu k narodeninám som vyrobila pre človeka, ktorého si veľmi cením. Obrázok majáka som nakreslila čiernym atramentovým perom a pripevnila na podkladové papiere . Ozdobila som to 3D kvietkom. Obálkovú krabičku som tiež vyrobila z tvrdšieho kartónu, tradične - s ceruzkou a pravítkom "na kolene". Embosované kvietky na vrchu krabičky som ozdobila bielymi tekutými perlami.

 

 

 

Challenges:
Moving along with the times - I do like to be beside the seaside (Nr. 51, till 25/6/2014)
The Pink Elephant - TPE256 (Nr.4, till 29/6/2014)
Party Time Tuesdays - Anything Goes (Nr. 50, till 30/6/2014)
Shopping our stash - SOS 157 (Nr. 8, till 30/6/2014)

1 komentár:

  1. Ohhhh two of my favourite things...lighthouses and green! Great job on this card! Thanks for playing along with us at Shopping Our Stash for the "Colour My World" challenge!!

    OdpovedaťOdstrániť

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...