Welcome

Hi! My name is Kika. Welcome to my page full of handmade greeting cards. I love crafting of all kinds - from scrapbooking, painting, to any kind of needlework (visit my other blogs, too - right sidebar).
Cardmaking is a special form of crafting - whether we're wishing someone well, inviting them to a party, saying thank you or just celebrate a holiday, there's plenty of occasions in life where a handmade card says it all. However, it might happen that new ideas can be hard to come by. That's where I'd like to help. Just make a coffee, sit down and look to my page for some ideas, inspiration or step-by-step tutorials. Enjoy the time!

Vitajte na mojej stránke zameranej na ručne vyrábané papierové pozdravy. Venujem sa rôznej umeleckej tvorbe - od scrapbookingu, maľovania, až po šitie, pletenie, či vyšívanie (navštívte aj moje iné blogy s týmito témami - bočný panel vpravo). Tvorba pohľadníc je špeciálny druh umenia - či už chcete niekomu popriať veľa zdravia, pozvať na party, poďakovať alebo osláviť sviatky, vždy je dosť príležitostí v živote, kedy to všetko môžete vyjadriť ručne vyrobeným pozdravom. Občas sa však môže stať, že nový nápad neprichádza. Tu by som chcela pomôcť. Urobte si kávičku, pohodlne sa usaďte a pozrite si moje stránky, nájdite nové nápady, inšpirácie alebo krok za krokom návody. Nech sa páči.

Follow my blog

utorok 1. júla 2014

Maple Leaf Card


I created this card for my customer. She had an idea of a card with canadian maple leaf and a special tag carrying the sentiment. This was the output...

Challenges:
SOS - Chall. Nr. 158, entry 1 (till 7/7/2014)

Túto pohľadnicu som vyrobila pre moju zákazníčku. Tá prišla s predstavou, že by tam mal byť kanadský javorový list a nápis Happy Birthday. Toto je výsledok...
2 komentáre:

  1. Fantastic card, this Canadian approves :)
    Thanks for playing along with us at Shopping Our Stash for the "Colour My World" challenge!

    OdpovedaťOdstrániť
  2. This is beautiful, and I love that you did the inside AND the envelope! Thanks for joining us at Shopping Our Stash!

    OdpovedaťOdstrániť

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...