Welcome

Hi! My name is Kika. Welcome to my page full of handmade greeting cards. I love crafting of all kinds - from scrapbooking, painting, to any kind of needlework (visit my other blogs, too - right sidebar).
Cardmaking is a special form of crafting - whether we're wishing someone well, inviting them to a party, saying thank you or just celebrate a holiday, there's plenty of occasions in life where a handmade card says it all. However, it might happen that new ideas can be hard to come by. That's where I'd like to help. Just make a coffee, sit down and look to my page for some ideas, inspiration or step-by-step tutorials. Enjoy the time!

Vitajte na mojej stránke zameranej na ručne vyrábané papierové pozdravy. Venujem sa rôznej umeleckej tvorbe - od scrapbookingu, maľovania, až po šitie, pletenie, či vyšívanie (navštívte aj moje iné blogy s týmito témami - bočný panel vpravo). Tvorba pohľadníc je špeciálny druh umenia - či už chcete niekomu popriať veľa zdravia, pozvať na party, poďakovať alebo osláviť sviatky, vždy je dosť príležitostí v živote, kedy to všetko môžete vyjadriť ručne vyrobeným pozdravom. Občas sa však môže stať, že nový nápad neprichádza. Tu by som chcela pomôcť. Urobte si kávičku, pohodlne sa usaďte a pozrite si moje stránky, nájdite nové nápady, inšpirácie alebo krok za krokom návody. Nech sa páči.

sobota 12. decembra 2015

Holly Wreath


Material: embossed white cardstock, punched leaves of holly, red ribbon, punched angel, glossy red liquid pearls, red cardstock, decorative scissors

Challenges:
This The Season - TTS56, O, Christmas Tree! - inspiration challenge


I earned TOP3 @ TTS56

3 komentáre:

 1. What a beautiful wreath on your Christmas card! I love it! Looks like you did a lot of extra stuff on the inside too. :) I try to do that as much as I can. Thanks for playing with us at 'Tis the Season.
  Sara

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Beautiful! Your wreath is just stunning!

  Thanks for playing along with us at 'Tis The Season!

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Your wreath is perfection! Thanks for playing at TTS!

  OdpovedaťOdstrániť

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...