Welcome

Hi! My name is Kika. Welcome to my page full of handmade greeting cards. I love crafting of all kinds - from scrapbooking, painting, to any kind of needlework (visit my other blogs, too - right sidebar).
Cardmaking is a special form of crafting - whether we're wishing someone well, inviting them to a party, saying thank you or just celebrate a holiday, there's plenty of occasions in life where a handmade card says it all. However, it might happen that new ideas can be hard to come by. That's where I'd like to help. Just make a coffee, sit down and look to my page for some ideas, inspiration or step-by-step tutorials. Enjoy the time!

Vitajte na mojej stránke zameranej na ručne vyrábané papierové pozdravy. Venujem sa rôznej umeleckej tvorbe - od scrapbookingu, maľovania, až po šitie, pletenie, či vyšívanie (navštívte aj moje iné blogy s týmito témami - bočný panel vpravo). Tvorba pohľadníc je špeciálny druh umenia - či už chcete niekomu popriať veľa zdravia, pozvať na party, poďakovať alebo osláviť sviatky, vždy je dosť príležitostí v živote, kedy to všetko môžete vyjadriť ručne vyrobeným pozdravom. Občas sa však môže stať, že nový nápad neprichádza. Tu by som chcela pomôcť. Urobte si kávičku, pohodlne sa usaďte a pozrite si moje stránky, nájdite nové nápady, inšpirácie alebo krok za krokom návody. Nech sa páči.

Follow my blog

sobota 27. septembra 2014

Merry Christmas

The card is available in my e-shop (click)
Pohľadnica je dostupná v mojom e-shope (klikni)

Hey guys, I've just finished another card with a stitched Christmas card. This time I used two colors for the star - gold and red and embellished with smallest golden glass beads. Then I used design paper for the background and added "Merry Christmas" sentiment by heat embossing.  


(SK) Ahojte, práve som dokončila ďalšiu pohľadnicu s vyšívanou vianočnou hviezdou. Tentoraz som na hviezdu použila dve farby - zlatú a červenú a ozdobila som ju najmenšími zlatými, sklenými korálkami. Na pozadie som použila dizajnérsky papier a pridala embosovaný nápis "Merry Christmas". 

Challenges:
Tis The Season - Nr. 26, Traditional Christmas, entry 6, till 7/10/20142 komentáre:

  1. Wow, your star is really cool! I don't think I've seen something on a card like this before. Great Christmas card! Thanks for joining us at 'Tis the Season.
    Sara

    OdpovedaťOdstrániť
  2. WOW! That is incredible! I love that intricate sewing/bead work. Amazing job!

    OdpovedaťOdstrániť

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...