Welcome

Hi! My name is Kika. Welcome to my page full of handmade greeting cards. I love crafting of all kinds - from scrapbooking, painting, to any kind of needlework (visit my other blogs, too - right sidebar).
Cardmaking is a special form of crafting - whether we're wishing someone well, inviting them to a party, saying thank you or just celebrate a holiday, there's plenty of occasions in life where a handmade card says it all. However, it might happen that new ideas can be hard to come by. That's where I'd like to help. Just make a coffee, sit down and look to my page for some ideas, inspiration or step-by-step tutorials. Enjoy the time!

Vitajte na mojej stránke zameranej na ručne vyrábané papierové pozdravy. Venujem sa rôznej umeleckej tvorbe - od scrapbookingu, maľovania, až po šitie, pletenie, či vyšívanie (navštívte aj moje iné blogy s týmito témami - bočný panel vpravo). Tvorba pohľadníc je špeciálny druh umenia - či už chcete niekomu popriať veľa zdravia, pozvať na party, poďakovať alebo osláviť sviatky, vždy je dosť príležitostí v živote, kedy to všetko môžete vyjadriť ručne vyrobeným pozdravom. Občas sa však môže stať, že nový nápad neprichádza. Tu by som chcela pomôcť. Urobte si kávičku, pohodlne sa usaďte a pozrite si moje stránky, nájdite nové nápady, inšpirácie alebo krok za krokom návody. Nech sa páči.

Follow my blog

piatok 19. septembra 2014

Wedding Card


Dominant of this elegant wedding card are three white flowers embellished with glitter powder, liquid pearls and satin ribbon. All those papers are sewn together. Inside card is not fix, but freely exchangeable.

Challenges:
Case This Sketch - Challenge Nr. 93, entry 36 (till 09/25/2014) x
Crafts 4 Eternity - R194 My style, entry 39 (till 09/25/2014) x
The Firday Mashup! - FM178 We're in Stitches, entry 11 (till 09/25/2014) x

5 komentárov:

 1. How pretty! Love the frosted roses and your colour choices! Thanks for joining us at Case this Sketch!

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Beautiful card! Wonderful take on the sketch!

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Fabulous card! Thanks for joining us at Crafts 4 Eternity this week hugs x

  OdpovedaťOdstrániť
 4. Wonderful card. Wedding cards are hard for me, but you did a great job. Thanks for playing with the Friday Mashup!

  OdpovedaťOdstrániť
 5. Such a lovely wedding card! I love all the layers and the inside of your card is also beautiful!

  Thank you for playing along with us at The Friday Mashup!

  OdpovedaťOdstrániť

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...