Welcome

Hi! My name is Kika. Welcome to my page full of handmade greeting cards. I love crafting of all kinds - from scrapbooking, painting, to any kind of needlework (visit my other blogs, too - right sidebar).
Cardmaking is a special form of crafting - whether we're wishing someone well, inviting them to a party, saying thank you or just celebrate a holiday, there's plenty of occasions in life where a handmade card says it all. However, it might happen that new ideas can be hard to come by. That's where I'd like to help. Just make a coffee, sit down and look to my page for some ideas, inspiration or step-by-step tutorials. Enjoy the time!

Vitajte na mojej stránke zameranej na ručne vyrábané papierové pozdravy. Venujem sa rôznej umeleckej tvorbe - od scrapbookingu, maľovania, až po šitie, pletenie, či vyšívanie (navštívte aj moje iné blogy s týmito témami - bočný panel vpravo). Tvorba pohľadníc je špeciálny druh umenia - či už chcete niekomu popriať veľa zdravia, pozvať na party, poďakovať alebo osláviť sviatky, vždy je dosť príležitostí v živote, kedy to všetko môžete vyjadriť ručne vyrobeným pozdravom. Občas sa však môže stať, že nový nápad neprichádza. Tu by som chcela pomôcť. Urobte si kávičku, pohodlne sa usaďte a pozrite si moje stránky, nájdite nové nápady, inšpirácie alebo krok za krokom návody. Nech sa páči.

sobota 4. októbra 2014

Blue Christmas Bauble

The card is available in my e-shop (click)
Pohľadnica je dostupná v mojom e-shope (otvor)

Hi, this time I stitched the Christmas star with silver thread and silver glass beads on the circle - bauble like blue card-stock. I added the paper "ribbon" with hand-stitched snowflakes to the back and a bigger snowflake on the top. For the background I used a very nice white-blue designer paper and a piece of white embossed one. I added a nice satin ribbon and bow and that's it! Blue Christmas card :-)

Ahojte, tentokrát som vyšila vianočnú hviezdu striebornou niťou a sklenými korálkami na modrý kruh, ktorý má predstavovať vianočnú guľu. K tomu som vyrobila "stužku" z rovnakého papiera a vyšila na ňu strieborné snehové vločky. Navrch som pridala veľkú papierovú snehovú vločku. Na pozadie som použila krásny dizajnérsky modro-biely papier a kúsok bieleho, embosovaného papiera. Na záver som pridala peknú, bielu, saténovú stužku a mašličku a je to! Modrá vianočná pohľadnica :-)

Challenges:
Craftyhazelnuts - October challenge, Christmas, entry 47, till 30/10/2014
Crafts 4 eternity - Nr. 196, 3 of the same letter, entry 23, till 9/10/2014, letter B: BOW, BAUBLE, BEADS
PanPastel UK: Add some embossing, entry 16, till 12/10/2014
Retro Sketches: Nr. 135, Anything, entry 9, till 10/10/2014
Material and Supplies: white cardstock A4, white-blue designer paper (Crelando), blue cardstock (Crelando), pre-cut embossed snowflake (Crelando), white satin ribbon (Offray), silver thread (Crelando), silver glass beads (smallest, DaVinci);
BigShot machine, embossing folder (Holiday Magic 5x7'', M-bossabilities), needle, circle cutter, scissors, crafter knife, hole punch, glue, paper cutter


4 komentáre:

 1. Beautiful card Kika:-)
  Thank you for joining us over at Pan Pastel UK XXXX

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Love the stitching. The blue and white looks so effective. Thanks for joining in the challenge at CHNC Extra for October.

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Gorgeous card! Thanks for joining us at Crafts 4 Eternity this week hugs x

  OdpovedaťOdstrániť
 4. Beautiful stitching. Thank you for sharing your lovely crafting for my CHNC challenge extra for October - hope to see you again soon x

  OdpovedaťOdstrániť

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...