Welcome

Hi! My name is Kika. Welcome to my page full of handmade greeting cards. I love crafting of all kinds - from scrapbooking, painting, to any kind of needlework (visit my other blogs, too - right sidebar).
Cardmaking is a special form of crafting - whether we're wishing someone well, inviting them to a party, saying thank you or just celebrate a holiday, there's plenty of occasions in life where a handmade card says it all. However, it might happen that new ideas can be hard to come by. That's where I'd like to help. Just make a coffee, sit down and look to my page for some ideas, inspiration or step-by-step tutorials. Enjoy the time!

Vitajte na mojej stránke zameranej na ručne vyrábané papierové pozdravy. Venujem sa rôznej umeleckej tvorbe - od scrapbookingu, maľovania, až po šitie, pletenie, či vyšívanie (navštívte aj moje iné blogy s týmito témami - bočný panel vpravo). Tvorba pohľadníc je špeciálny druh umenia - či už chcete niekomu popriať veľa zdravia, pozvať na party, poďakovať alebo osláviť sviatky, vždy je dosť príležitostí v živote, kedy to všetko môžete vyjadriť ručne vyrobeným pozdravom. Občas sa však môže stať, že nový nápad neprichádza. Tu by som chcela pomôcť. Urobte si kávičku, pohodlne sa usaďte a pozrite si moje stránky, nájdite nové nápady, inšpirácie alebo krok za krokom návody. Nech sa páči.

Follow my blog

streda 29. októbra 2014

Holly Branch with Poinsettia

Holly Branch (10,5 x 10,5 cm)
available in my e-shop
dostupné v mojom e-shope

This is an elegant Christmas card in simple color combination - green, white and bit of creme. I used dies from Marianne Designs for the main elements - holly branch, poinsettia and Happy Holidays sentiment. Designer paper with stars in the middle is from Crelando. The card has a white blank sheet inside.

Toto je elegantná vianočná pohľadnica v jednoduchej farebnej kombinácii - zelenej, bielej a trošku krémovej. Na hlavné elementy - vetvičky, kvet poinsettie a nápis Happy Holidays, som použila šablóny od Marianne Designs. Dizajnový papier s hviezdičkami v strede je od fy. Crelando. Vo vnútri je kratička na pripísanie textu.

Challenges:
Fab'n'Funky - Nr. 235 Christmas, entry 165, till Wed 5/11/2014

Material and Supplies:
cardstock - white, green, designer paper (Crelando), cutting dies - holly branch, poinsettia, sentiment (Marianne Designs), silicone stamp - Happy Holidays (Marianne Designs), white gauze, punch - snowflake, Christmas tree, craft knife, cutting board, glue, self-adhesive foam squares3 komentáre:

  1. Een prachtige kerstkaart!
    Dank je wel voor je deelname bij MD Divas.
    Groetjes Tineke

    OdpovedaťOdstrániť
  2. Stunning Christmas card. Thanks for playing with us at PTT!

    OdpovedaťOdstrániť

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...