Welcome

Hi! My name is Kika. Welcome to my page full of handmade greeting cards. I love crafting of all kinds - from scrapbooking, painting, to any kind of needlework (visit my other blogs, too - right sidebar).
Cardmaking is a special form of crafting - whether we're wishing someone well, inviting them to a party, saying thank you or just celebrate a holiday, there's plenty of occasions in life where a handmade card says it all. However, it might happen that new ideas can be hard to come by. That's where I'd like to help. Just make a coffee, sit down and look to my page for some ideas, inspiration or step-by-step tutorials. Enjoy the time!

Vitajte na mojej stránke zameranej na ručne vyrábané papierové pozdravy. Venujem sa rôznej umeleckej tvorbe - od scrapbookingu, maľovania, až po šitie, pletenie, či vyšívanie (navštívte aj moje iné blogy s týmito témami - bočný panel vpravo). Tvorba pohľadníc je špeciálny druh umenia - či už chcete niekomu popriať veľa zdravia, pozvať na party, poďakovať alebo osláviť sviatky, vždy je dosť príležitostí v živote, kedy to všetko môžete vyjadriť ručne vyrobeným pozdravom. Občas sa však môže stať, že nový nápad neprichádza. Tu by som chcela pomôcť. Urobte si kávičku, pohodlne sa usaďte a pozrite si moje stránky, nájdite nové nápady, inšpirácie alebo krok za krokom návody. Nech sa páči.

Follow my blog

sobota 4. októbra 2014

Silver Tree

This card is available in my e-shop (click)
Táto pohľadnica je dostupná v mojom e-shope (otvor)

This simple, elegant card is in Slovak language. There is a lyrics of Christmas carol "Silent Night" and a beautiful stamp of Christmas tree. The card is decorated with silver satin ribbon.

Táto jednoduchá pohľadnica je v slovenčine. Nesie text koledy "Tichá noc" a pri nej sa vyníma krásny strieborný vianočný stromček. Pohľadnica je jednoducho ozdobená striebornou saténovou stužkou.

Challenges:
Crafts 4 eternity: Challenge 196, 3 of the same letter, entry 22, till 9/10/2014......SILVER, SENTIMENT, SNOWFLAKES, STAMP, SONG "SILENT NIGHT" :-) x
Incy Wincy Designs: Something old, something new, entry 97, till 5/10/2014.... Old ribbon, New embossing folder x
PanPastel UK: Add some embossing, entry 15, till 12/10/2014 x
A Gem of a Challenge: Nr. 129, Clean and Simple, entry 83, till 10/10/2014 x
Retro Sketches: Nr. 135, Anything, entry 6, till 10/10/2014 xMaterial and Supplies:
white cardstock, silicone stamps (Christmas Scenery, Art. 4003 068 00, Viva Decor), silver ribbon, BigShot machine, embossing folder, paper cutter, decorative scissors, mini corner punch, silver stamp ink

2 komentáre:

  1. Another beautiful card Kika, love it!
    Thanks again for joining us over at Pan Pastel UK xxxx

    OdpovedaťOdstrániť
  2. Gorgeous card! Thanks for joining us at Crafts 4 Eternity this week hugs x

    OdpovedaťOdstrániť

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...