Welcome

Hi! My name is Kika. Welcome to my page full of handmade greeting cards. I love crafting of all kinds - from scrapbooking, painting, to any kind of needlework (visit my other blogs, too - right sidebar).
Cardmaking is a special form of crafting - whether we're wishing someone well, inviting them to a party, saying thank you or just celebrate a holiday, there's plenty of occasions in life where a handmade card says it all. However, it might happen that new ideas can be hard to come by. That's where I'd like to help. Just make a coffee, sit down and look to my page for some ideas, inspiration or step-by-step tutorials. Enjoy the time!

Vitajte na mojej stránke zameranej na ručne vyrábané papierové pozdravy. Venujem sa rôznej umeleckej tvorbe - od scrapbookingu, maľovania, až po šitie, pletenie, či vyšívanie (navštívte aj moje iné blogy s týmito témami - bočný panel vpravo). Tvorba pohľadníc je špeciálny druh umenia - či už chcete niekomu popriať veľa zdravia, pozvať na party, poďakovať alebo osláviť sviatky, vždy je dosť príležitostí v živote, kedy to všetko môžete vyjadriť ručne vyrobeným pozdravom. Občas sa však môže stať, že nový nápad neprichádza. Tu by som chcela pomôcť. Urobte si kávičku, pohodlne sa usaďte a pozrite si moje stránky, nájdite nové nápady, inšpirácie alebo krok za krokom návody. Nech sa páči.

sobota 4. októbra 2014

Silver Tree

This card is available in my e-shop (click)
Táto pohľadnica je dostupná v mojom e-shope (otvor)

This simple, elegant card is in Slovak language. There is a lyrics of Christmas carol "Silent Night" and a beautiful stamp of Christmas tree. The card is decorated with silver satin ribbon.

Táto jednoduchá pohľadnica je v slovenčine. Nesie text koledy "Tichá noc" a pri nej sa vyníma krásny strieborný vianočný stromček. Pohľadnica je jednoducho ozdobená striebornou saténovou stužkou.

Challenges:
Crafts 4 eternity: Challenge 196, 3 of the same letter, entry 22, till 9/10/2014......SILVER, SENTIMENT, SNOWFLAKES, STAMP, SONG "SILENT NIGHT" :-) x
Incy Wincy Designs: Something old, something new, entry 97, till 5/10/2014.... Old ribbon, New embossing folder x
PanPastel UK: Add some embossing, entry 15, till 12/10/2014 x
A Gem of a Challenge: Nr. 129, Clean and Simple, entry 83, till 10/10/2014 x
Retro Sketches: Nr. 135, Anything, entry 6, till 10/10/2014 xMaterial and Supplies:
white cardstock, silicone stamps (Christmas Scenery, Art. 4003 068 00, Viva Decor), silver ribbon, BigShot machine, embossing folder, paper cutter, decorative scissors, mini corner punch, silver stamp ink

2 komentáre:

  1. Another beautiful card Kika, love it!
    Thanks again for joining us over at Pan Pastel UK xxxx

    OdpovedaťOdstrániť
  2. Gorgeous card! Thanks for joining us at Crafts 4 Eternity this week hugs x

    OdpovedaťOdstrániť

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...