Welcome

Hi! My name is Kika. Welcome to my page full of handmade greeting cards. I love crafting of all kinds - from scrapbooking, painting, to any kind of needlework (visit my other blogs, too - right sidebar).
Cardmaking is a special form of crafting - whether we're wishing someone well, inviting them to a party, saying thank you or just celebrate a holiday, there's plenty of occasions in life where a handmade card says it all. However, it might happen that new ideas can be hard to come by. That's where I'd like to help. Just make a coffee, sit down and look to my page for some ideas, inspiration or step-by-step tutorials. Enjoy the time!

Vitajte na mojej stránke zameranej na ručne vyrábané papierové pozdravy. Venujem sa rôznej umeleckej tvorbe - od scrapbookingu, maľovania, až po šitie, pletenie, či vyšívanie (navštívte aj moje iné blogy s týmito témami - bočný panel vpravo). Tvorba pohľadníc je špeciálny druh umenia - či už chcete niekomu popriať veľa zdravia, pozvať na party, poďakovať alebo osláviť sviatky, vždy je dosť príležitostí v živote, kedy to všetko môžete vyjadriť ručne vyrobeným pozdravom. Občas sa však môže stať, že nový nápad neprichádza. Tu by som chcela pomôcť. Urobte si kávičku, pohodlne sa usaďte a pozrite si moje stránky, nájdite nové nápady, inšpirácie alebo krok za krokom návody. Nech sa páči.

Follow my blog

sobota 4. októbra 2014

Snowman


I have to admit that the inspiration for this card I've found somewhere on the net. I just couldn't resist the idea of lovely snowman watching the falling snowflakes.

Musím priznať, že inšpiráciu na túto pohľadnicu som našla niekde na nete. Proste som neodolala milému snehuliačiku, ktorý sleduje padajúce snehové vločky.

Challenges:
Cute Card Thursday: Nr. 341, Spots and Dots, entry 46, till 8/10/2014
Incy Wincy Designs: Something old, something new, entry 98, till 5/10/2014.... Old ribbon, New embossing folder x
Inky Chicks: Nr. 39, Die cuts only, entry 14, till 10/10/2014 ?
My Time to Craft: Nr. 61, Die cuts only, entry 6, till 10/10/2014 x
Retro Sketches: Nr. 135, Anything, entry 6, till 10/10/2014 xMaterial and Supplies:
sheets of cardstock - green, red, white; piece of orange and black cardstock, ribbon (Melinera), black beads, black marker, pencil;
BigShot machine, embossing folders - dots, stripes; snowflake punches - big and small, craft knife, glue, paper cutter, scissors, embossing tool

4 komentáre:

 1. I love your card, so simple yets so effective. Thanks for sharing with us at MTTC. Caz

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Beautiful winter card :) I love the snowman and snowflakes. Thanks to join us in MTTC!

  OdpovedaťOdstrániť
 3. I just love your snowman card very nice. Thanks for sharing with us at the Incy Wincy challenge. Barb

  OdpovedaťOdstrániť
 4. Great snowman card!! The red background really showcases the snowman! :)

  OdpovedaťOdstrániť

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...