Welcome

Hi! My name is Kika. Welcome to my page full of handmade greeting cards. I love crafting of all kinds - from scrapbooking, painting, to any kind of needlework (visit my other blogs, too - right sidebar).
Cardmaking is a special form of crafting - whether we're wishing someone well, inviting them to a party, saying thank you or just celebrate a holiday, there's plenty of occasions in life where a handmade card says it all. However, it might happen that new ideas can be hard to come by. That's where I'd like to help. Just make a coffee, sit down and look to my page for some ideas, inspiration or step-by-step tutorials. Enjoy the time!

Vitajte na mojej stránke zameranej na ručne vyrábané papierové pozdravy. Venujem sa rôznej umeleckej tvorbe - od scrapbookingu, maľovania, až po šitie, pletenie, či vyšívanie (navštívte aj moje iné blogy s týmito témami - bočný panel vpravo). Tvorba pohľadníc je špeciálny druh umenia - či už chcete niekomu popriať veľa zdravia, pozvať na party, poďakovať alebo osláviť sviatky, vždy je dosť príležitostí v živote, kedy to všetko môžete vyjadriť ručne vyrobeným pozdravom. Občas sa však môže stať, že nový nápad neprichádza. Tu by som chcela pomôcť. Urobte si kávičku, pohodlne sa usaďte a pozrite si moje stránky, nájdite nové nápady, inšpirácie alebo krok za krokom návody. Nech sa páči.

Follow my blog

nedeľa 19. októbra 2014

Winter Tag

Winter Tag
Handmade Tag 6 x 9 cm
available in my e-shop
dostupná v mojom e-shope

Simple tag for Christmas. I used corrugated cardstock for background and white trees and snowflakes as a main motif. All is embellished with glitter powder. Sentiment is done by clear stamp from Marianne Design.

Jednoduchá visačka na vianočný darček. Na pozadie som použila vlnitú lepenku a ako hlavný motív stromy a snehové vločky. Stromy a kopce sú ozdobené glitrovým práškom. Nápis pochádza z dielne Marianne Design.

Material and Supplies:
corrugated cardstock, white cardstock, glitter powder, glue, clear stamp Warm Winter Wishes from Marianne Design, die cut - trees from Marianne Design, paper punch - snowflakes big and small, red ribbon, white twine, hole punch, craft knife, scissors

Challenges:
2 komentáre:

  1. Very pretty tag, Thanks so much for joining in at Marianne Design Divas, Good Luck
    Hugs Julie P

    OdpovedaťOdstrániť
  2. Beautiful tag, so frosty :)
    Thank you for joining us at Marianne`s Design Divas :)

    OdpovedaťOdstrániť

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...