Welcome

Hi! My name is Kika. Welcome to my page full of handmade greeting cards. I love crafting of all kinds - from scrapbooking, painting, to any kind of needlework (visit my other blogs, too - right sidebar).
Cardmaking is a special form of crafting - whether we're wishing someone well, inviting them to a party, saying thank you or just celebrate a holiday, there's plenty of occasions in life where a handmade card says it all. However, it might happen that new ideas can be hard to come by. That's where I'd like to help. Just make a coffee, sit down and look to my page for some ideas, inspiration or step-by-step tutorials. Enjoy the time!

Vitajte na mojej stránke zameranej na ručne vyrábané papierové pozdravy. Venujem sa rôznej umeleckej tvorbe - od scrapbookingu, maľovania, až po šitie, pletenie, či vyšívanie (navštívte aj moje iné blogy s týmito témami - bočný panel vpravo). Tvorba pohľadníc je špeciálny druh umenia - či už chcete niekomu popriať veľa zdravia, pozvať na party, poďakovať alebo osláviť sviatky, vždy je dosť príležitostí v živote, kedy to všetko môžete vyjadriť ručne vyrobeným pozdravom. Občas sa však môže stať, že nový nápad neprichádza. Tu by som chcela pomôcť. Urobte si kávičku, pohodlne sa usaďte a pozrite si moje stránky, nájdite nové nápady, inšpirácie alebo krok za krokom návody. Nech sa páči.

Follow my blog

piatok 10. októbra 2014

Yellow Roses


Three handmade light-yellow roses are the main eye-catcher on this gentle card. I used a beautiful designer paper for the background and light yellow lace in front.

Tri ručne robené svetlo žlté ružičky sú hlavným motívom na tejto jemnej pohľadnici. Na pozadie som použila krásny dizajnérsky papier a svetlo žltú krajku vpredu.

Material and Supplies:
white card with decorative scallop edges, cardstock - yellow, white, green; designer paper (docrafts), white twine, yellow lace, liquid pearls, BigShot machine, embossing folder - Daisies, cut dies - flower, border punch, sewing machine, glue, scissors, decorative scissors - scallop, paper cutter, heart stencil, craft knife, white acrylics, brush, glitter powder, mini corner punch set


Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...