Welcome

Hi! My name is Kika. Welcome to my page full of handmade greeting cards. I love crafting of all kinds - from scrapbooking, painting, to any kind of needlework (visit my other blogs, too - right sidebar).
Cardmaking is a special form of crafting - whether we're wishing someone well, inviting them to a party, saying thank you or just celebrate a holiday, there's plenty of occasions in life where a handmade card says it all. However, it might happen that new ideas can be hard to come by. That's where I'd like to help. Just make a coffee, sit down and look to my page for some ideas, inspiration or step-by-step tutorials. Enjoy the time!

Vitajte na mojej stránke zameranej na ručne vyrábané papierové pozdravy. Venujem sa rôznej umeleckej tvorbe - od scrapbookingu, maľovania, až po šitie, pletenie, či vyšívanie (navštívte aj moje iné blogy s týmito témami - bočný panel vpravo). Tvorba pohľadníc je špeciálny druh umenia - či už chcete niekomu popriať veľa zdravia, pozvať na party, poďakovať alebo osláviť sviatky, vždy je dosť príležitostí v živote, kedy to všetko môžete vyjadriť ručne vyrobeným pozdravom. Občas sa však môže stať, že nový nápad neprichádza. Tu by som chcela pomôcť. Urobte si kávičku, pohodlne sa usaďte a pozrite si moje stránky, nájdite nové nápady, inšpirácie alebo krok za krokom návody. Nech sa páči.

streda 3. decembra 2014

Angel

This card is available in my e-shop
Táto pohľadnica je dostupná v mojom e-shope

This lovely card is made by the same decoupage technique as the tag in previous post. The background paper is embossed by swirl pattern.

Táto milá pohľadnica je robená rovnakou decoupage technikou ako visačka v predchádzajúcom príspevku. Papier v pozadí je embosovaný špirálkovým vzorom.

Material and supplies:
cardstock - recy, white
embossing folder - swirls (efco)
angel - decoupage
punches - stars (Pentart), snowflakes M, L (Xcut), pine branch (dpCrafts)
2 red gems (Crelando)
ribbon (Melinera)
decorative scissors, gauze, white twine, white acrylic color, glue (eg. Pritt), paper cutter (Fiskars), BigShot machine, craft knife, cutting board, scissors, ruler

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...