Welcome

Hi! My name is Kika. Welcome to my page full of handmade greeting cards. I love crafting of all kinds - from scrapbooking, painting, to any kind of needlework (visit my other blogs, too - right sidebar).
Cardmaking is a special form of crafting - whether we're wishing someone well, inviting them to a party, saying thank you or just celebrate a holiday, there's plenty of occasions in life where a handmade card says it all. However, it might happen that new ideas can be hard to come by. That's where I'd like to help. Just make a coffee, sit down and look to my page for some ideas, inspiration or step-by-step tutorials. Enjoy the time!

Vitajte na mojej stránke zameranej na ručne vyrábané papierové pozdravy. Venujem sa rôznej umeleckej tvorbe - od scrapbookingu, maľovania, až po šitie, pletenie, či vyšívanie (navštívte aj moje iné blogy s týmito témami - bočný panel vpravo). Tvorba pohľadníc je špeciálny druh umenia - či už chcete niekomu popriať veľa zdravia, pozvať na party, poďakovať alebo osláviť sviatky, vždy je dosť príležitostí v živote, kedy to všetko môžete vyjadriť ručne vyrobeným pozdravom. Občas sa však môže stať, že nový nápad neprichádza. Tu by som chcela pomôcť. Urobte si kávičku, pohodlne sa usaďte a pozrite si moje stránky, nájdite nové nápady, inšpirácie alebo krok za krokom návody. Nech sa páči.

Follow my blog

nedeľa 2. novembra 2014

Christmas Stars

This card is available in my e-shop
Pohľadnica je dostupná v mojom e-shope

This is a Christmas card with motif of stars which I decoupaged from the old decoupage paper. I glued them on the cardstock and used as an embellishment. For the background I used the embossed (Sizzix folder) recycled cardstock. I used the white acrylic color and brown stamping ink to get an altered look. The red stripe in the middle is also embossed (Sizzix). Finally I added couple of smaller white stars and the sentiment. The same star motif I used for the inside card.

Toto je vianočná pohľadnica s motívom hviezdičiek, ktoré som získala zo starého decoupage papiera. Nalepila som ich na výkres a použila ako hlavný motív. Na pozadie som použila embosovaný recyklovaný papier. Na dosiahnutie "starého" vzhľadu som použila bielu akrylovú farbu a hnedý pečiatkový atrament. Červený pás v strede je tiež embosovaný (Sizzix). Nakoniec som pridala zopár rôzne veľkých bielych hviezdičiek a nadpis "Merry Christamas". Ten istý motív hviezdy som použila aj na vnútornú kartičku.

Challenges:
Fab'n'Funky - Nr. 235 Christmas, entry 162, till Wed 5/11/2014
Festive Friday - Nr. 43, entry 42, till 5/11/2014
Die cut Divas - Holiday, entry 9, till 30/11/2014

Material and supplies:
cardstock - white, red, recy, decoupage paper with motif of stars, embossing folder - Alpine Flowers, Alpine Pattern (Sizzix, 658191), craft knife, punches - stars middle and small (Crelando), cutting dies and silicone stamp - Collectables COL1325 (Marianne Designs), double sided self-adhesive foam, glue, mini corner punch (EKsuccess), white acrylic color, brush, stamping ink - brown and black
4 komentáre:

 1. How pretty and CAS! Great embossing folders you used-thanks for joining us at Die Cut Diva's!

  OdpovedaťOdstrániť
 2. The inside is as cool as the outside.

  So glad you joined us at Die Cut Divas.

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Very pretty! I love the use of classic colours and the way you've carried the design through to the inside of the card! Thanks so much for joining us at Festive Friday!

  OdpovedaťOdstrániť
 4. Lovely card, great colours, thanks for playing along at Fab'n'Funky

  Pat xx

  OdpovedaťOdstrániť

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...