Welcome

Hi! My name is Kika. Welcome to my page full of handmade greeting cards. I love crafting of all kinds - from scrapbooking, painting, to any kind of needlework (visit my other blogs, too - right sidebar).
Cardmaking is a special form of crafting - whether we're wishing someone well, inviting them to a party, saying thank you or just celebrate a holiday, there's plenty of occasions in life where a handmade card says it all. However, it might happen that new ideas can be hard to come by. That's where I'd like to help. Just make a coffee, sit down and look to my page for some ideas, inspiration or step-by-step tutorials. Enjoy the time!

Vitajte na mojej stránke zameranej na ručne vyrábané papierové pozdravy. Venujem sa rôznej umeleckej tvorbe - od scrapbookingu, maľovania, až po šitie, pletenie, či vyšívanie (navštívte aj moje iné blogy s týmito témami - bočný panel vpravo). Tvorba pohľadníc je špeciálny druh umenia - či už chcete niekomu popriať veľa zdravia, pozvať na party, poďakovať alebo osláviť sviatky, vždy je dosť príležitostí v živote, kedy to všetko môžete vyjadriť ručne vyrobeným pozdravom. Občas sa však môže stať, že nový nápad neprichádza. Tu by som chcela pomôcť. Urobte si kávičku, pohodlne sa usaďte a pozrite si moje stránky, nájdite nové nápady, inšpirácie alebo krok za krokom návody. Nech sa páči.

Follow my blog

sobota 12. decembra 2015

Green Tree

This card is available in my e-shop
Táto pohľadnica je dostupná v mojom e-shope

For this simple Christmas card I used only two kinds of cardstock - green and white, embossing folder and die cuts. Oh, and a bit of stamping ink :-)

Na túto jednoduchú vianočnú pohľadnicu som použila len dva druhy papiera - zelený a biely, embosovaciu kapsu a vyrezávačky. Oh, a ešte aj trochu pečiatkovej farby.

Challenges: 

Material and supplies:
cardstock - green, white (Crelando)
embossing folder - swirls (efco)
cutting dies - tree and sentiment (Marianne Designs)
mini corner punch (ek success)
stamping ink - green (Tchibo)
BigShot machine, paper cutter, craft knife, cutting board, glue 

Size: 10,5 x 15 cm
1 komentár:

  1. I love the traditional green with white!
    Thanks for joining Casology!

    OdpovedaťOdstrániť

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...