Welcome

Hi! My name is Kika. Welcome to my page full of handmade greeting cards. I love crafting of all kinds - from scrapbooking, painting, to any kind of needlework (visit my other blogs, too - right sidebar).
Cardmaking is a special form of crafting - whether we're wishing someone well, inviting them to a party, saying thank you or just celebrate a holiday, there's plenty of occasions in life where a handmade card says it all. However, it might happen that new ideas can be hard to come by. That's where I'd like to help. Just make a coffee, sit down and look to my page for some ideas, inspiration or step-by-step tutorials. Enjoy the time!

Vitajte na mojej stránke zameranej na ručne vyrábané papierové pozdravy. Venujem sa rôznej umeleckej tvorbe - od scrapbookingu, maľovania, až po šitie, pletenie, či vyšívanie (navštívte aj moje iné blogy s týmito témami - bočný panel vpravo). Tvorba pohľadníc je špeciálny druh umenia - či už chcete niekomu popriať veľa zdravia, pozvať na party, poďakovať alebo osláviť sviatky, vždy je dosť príležitostí v živote, kedy to všetko môžete vyjadriť ručne vyrobeným pozdravom. Občas sa však môže stať, že nový nápad neprichádza. Tu by som chcela pomôcť. Urobte si kávičku, pohodlne sa usaďte a pozrite si moje stránky, nájdite nové nápady, inšpirácie alebo krok za krokom návody. Nech sa páči.

sobota 1. novembra 2014

Retro Christmas

This card is available in my e-shop
Táto pohľadnica je dostupná v mojom e-shope

I used only two kinds of heavyweight cardstock for this card - white and recycled. Then I used a snowflake embossing folder (Sizzix) for background, cutting die for big snowflake (Xcut), border punch and regular punch for small snowflakes. For the sentiment in front I used cling stamps and handwriting, the final touch I added with twine, white acrylics and brown stamping ink.

Na túto pohľadnicu som použila len dva druhy tvrdého papiera s vyššou gramážou - biely a recyklovaný. Na pozadie s vločkami som využila embosovaciu kapsu, na veľkú vločku vyrezávaciu šablónu (Xcut). Okrem toho som použila okrajovú raznicu (cezmína) a obyčajnú raznicu na snehové vločky. Nápis som urobila ručne, doplnila pečiatkami a celkový vzhľad som dokončila bielou šnúrkou, akrylovou farbou a hnedou pečiatkovou farbou.

Challenges:
Case this Sketch - Nr. 98, entry 17, till 6/11/2014
Merry Monday - Nr. 123, Snowflakes, neutral colors and dry embossing, entry 40, till 3/11/2014
Fab'n'Funky - Nr. 235 Christmas, entry 163, till Wed 5/11/2014
Die cut Divas - Holiday, entry 8, till 30/11/2014

Material and supplies:
cardstock - white and recycled A4, cutting die - snowflake (Xcut), punch - snowflake small and large (Xcut), border punch - holly leaves (Xcut), cling stamps - Home for Christmas (Papermania, Urban Stamps, PMA 907156), white twine, white acrylics, brown stamping ink, scissors, paper cutter, brown fineliner pen 0,4 mm (United Office), mini corner punch - ek success


12 komentárov:

 1. Very pretty. Love all the snowflakes.

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Gorgeous snowflakes! SO happy to see you at CAS(E) this Sketch :)

  OdpovedaťOdstrániť
 3. This is so pretty - that sponge texture looks lovely! Thanks for joining us this week at Merry Monday!

  OdpovedaťOdstrániť
 4. Another gorgeous card. Thanks for playing with us at PTT!

  OdpovedaťOdstrániť
 5. What a lovely retro card.

  So glad you joined us at Die Cut Divas.

  OdpovedaťOdstrániť
 6. A wonderful retro card.

  So glad you joined us at Die Cut Divas.

  OdpovedaťOdstrániť
 7. Wonderful card with great colour choice. Thanks for playing along with us at Fab'n'Funky this week. Pat K xx

  OdpovedaťOdstrániť
 8. Super simple but super pretty. Thank you for joining us for Diecut Divas Any Holiday Challenge. Cathie DT

  OdpovedaťOdstrániť

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...