Welcome

Hi! My name is Kika. Welcome to my page full of handmade greeting cards. I love crafting of all kinds - from scrapbooking, painting, to any kind of needlework (visit my other blogs, too - right sidebar).
Cardmaking is a special form of crafting - whether we're wishing someone well, inviting them to a party, saying thank you or just celebrate a holiday, there's plenty of occasions in life where a handmade card says it all. However, it might happen that new ideas can be hard to come by. That's where I'd like to help. Just make a coffee, sit down and look to my page for some ideas, inspiration or step-by-step tutorials. Enjoy the time!

Vitajte na mojej stránke zameranej na ručne vyrábané papierové pozdravy. Venujem sa rôznej umeleckej tvorbe - od scrapbookingu, maľovania, až po šitie, pletenie, či vyšívanie (navštívte aj moje iné blogy s týmito témami - bočný panel vpravo). Tvorba pohľadníc je špeciálny druh umenia - či už chcete niekomu popriať veľa zdravia, pozvať na party, poďakovať alebo osláviť sviatky, vždy je dosť príležitostí v živote, kedy to všetko môžete vyjadriť ručne vyrobeným pozdravom. Občas sa však môže stať, že nový nápad neprichádza. Tu by som chcela pomôcť. Urobte si kávičku, pohodlne sa usaďte a pozrite si moje stránky, nájdite nové nápady, inšpirácie alebo krok za krokom návody. Nech sa páči.

Follow my blog

pondelok 1. decembra 2014

With love at Christmas

With love at Christmas (15 x 10,5 cm)

I made this card from beautiful set of Docrafts download papers called Champagne Christmas. I fell in love with these patterns and color. It is soo festive and elegant! This is my second card I did, and I think there will be some more :-) As for the layout, I've got an inspiration in sketch at Mojo Monday contest 374


Túto pohľadnicu som urobila zo sady krásnych dizajnérskych papierov od Docrafts, ktorá sa volá Champagne Christmas. Veľmi sa mi páčia tie vzory a farba. Vyzerá tak slávnostne a elegantne. Toto je moja druhá pohľadnica, ktorú som z tej sady vyrobila a myslím, že ich ešte zopár bude :-) Čo sa týka návrhu pohľadnice, inšpiráciu som našla v dizajnérskej súťaži na stránke Mojo Monday.


Challenges:
Mojo Monday contest 374, entry 19 (till 7/12/2014)Material and supplies:
Cardstock - white (300 g/m2), Champagne Christmas collection (Docrafts)
white ribbon and twine, half pearls - 4 pcs, border punch - Lace Trim (Xcut),
glue, scissors, paper cutter, craft knife, cutting board, self adhesive foam tape  
1 komentár:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...