Welcome

Hi! My name is Kika. Welcome to my page full of handmade greeting cards. I love crafting of all kinds - from scrapbooking, painting, to any kind of needlework (visit my other blogs, too - right sidebar).
Cardmaking is a special form of crafting - whether we're wishing someone well, inviting them to a party, saying thank you or just celebrate a holiday, there's plenty of occasions in life where a handmade card says it all. However, it might happen that new ideas can be hard to come by. That's where I'd like to help. Just make a coffee, sit down and look to my page for some ideas, inspiration or step-by-step tutorials. Enjoy the time!

Vitajte na mojej stránke zameranej na ručne vyrábané papierové pozdravy. Venujem sa rôznej umeleckej tvorbe - od scrapbookingu, maľovania, až po šitie, pletenie, či vyšívanie (navštívte aj moje iné blogy s týmito témami - bočný panel vpravo). Tvorba pohľadníc je špeciálny druh umenia - či už chcete niekomu popriať veľa zdravia, pozvať na party, poďakovať alebo osláviť sviatky, vždy je dosť príležitostí v živote, kedy to všetko môžete vyjadriť ručne vyrobeným pozdravom. Občas sa však môže stať, že nový nápad neprichádza. Tu by som chcela pomôcť. Urobte si kávičku, pohodlne sa usaďte a pozrite si moje stránky, nájdite nové nápady, inšpirácie alebo krok za krokom návody. Nech sa páči.

Follow my blog

štvrtok 22. januára 2015

Bugaboo 5th B-day: Day1


This is an Easter card created for Bugaboo 5th Birthday Celebration 5-day challenge show. The Day1 challenge was a BINGO and I chose the last row: Animal - Bright Colors - Buttons.
Materials and Supplies:
cardstocks - light green, pink, white (Crelando)
yellow patterned paper (??)
digi stamp - bunny (POLKABsit, Bugaboo Stamps)
punches and dies - doily (Xcut), leaves and flowers (Xcut), daisies - XL, M (CARL)
other - buttons, craft knife, cutting board, water colors, yellow thread, glue, scissors, paper cutter, BigShot

Other challenges:1 komentár:

  1. Great card and fun image of course and loving the colors you chose. I am glad you joined us at Catch the bug for our 5th birthday party bash. I hope you had a lot of fun.

    OdpovedaťOdstrániť

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...