Welcome

Hi! My name is Kika. Welcome to my page full of handmade greeting cards. I love crafting of all kinds - from scrapbooking, painting, to any kind of needlework (visit my other blogs, too - right sidebar).
Cardmaking is a special form of crafting - whether we're wishing someone well, inviting them to a party, saying thank you or just celebrate a holiday, there's plenty of occasions in life where a handmade card says it all. However, it might happen that new ideas can be hard to come by. That's where I'd like to help. Just make a coffee, sit down and look to my page for some ideas, inspiration or step-by-step tutorials. Enjoy the time!

Vitajte na mojej stránke zameranej na ručne vyrábané papierové pozdravy. Venujem sa rôznej umeleckej tvorbe - od scrapbookingu, maľovania, až po šitie, pletenie, či vyšívanie (navštívte aj moje iné blogy s týmito témami - bočný panel vpravo). Tvorba pohľadníc je špeciálny druh umenia - či už chcete niekomu popriať veľa zdravia, pozvať na party, poďakovať alebo osláviť sviatky, vždy je dosť príležitostí v živote, kedy to všetko môžete vyjadriť ručne vyrobeným pozdravom. Občas sa však môže stať, že nový nápad neprichádza. Tu by som chcela pomôcť. Urobte si kávičku, pohodlne sa usaďte a pozrite si moje stránky, nájdite nové nápady, inšpirácie alebo krok za krokom návody. Nech sa páči.

Follow my blog

štvrtok 22. januára 2015

Bugaboo 5th B-day: Day2This is the card  with Bugaboo stamp for Day2 challenge. The topic was the sketch:

I used this sketch to create this lovely card for Graduation. There is written in Slovak (my native) language "To the successfully finished studies" or by other words Congratulation to your Graduation. I used combination of white - yellow and blue. The background paper is embossed like a wood and I added the hat to the Bugaboo stamp of owl :-)

Other Challenges:

Materials and Supplies:
cardstocks - white, blue, yellow (Crelando)
digi stamp - Owl (Bugaboo stamps)
punches and dies - leaves (Sizzix), 6-petal flower punch, circle punch, decorative scissors, oval stencils, musical note punch
embossing folder - M-bossabilities
other - ribbon, watercolors, blue chalk, blue marker, scissors, paper cutter, BigShot
3 komentáre:

 1. Thanks for sharing your beautifully coloured card with us on Day two of our Birthday Celebration at Bugaboo Stamps.
  Jen Leeflang
  Bugaboo DT

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Awesome card! I love the colors!
  Thanks for playing along this week at Crafty Gals Corner!
  -Samantha
  Crafty Gals Corner - DT Coordinator
  Crafty Gals Corner

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Love how you framed the owl!Thanks for entering at the Crafty Gals Corner Challenge

  OdpovedaťOdstrániť

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...