Welcome

Hi! My name is Kika. Welcome to my page full of handmade greeting cards. I love crafting of all kinds - from scrapbooking, painting, to any kind of needlework (visit my other blogs, too - right sidebar).
Cardmaking is a special form of crafting - whether we're wishing someone well, inviting them to a party, saying thank you or just celebrate a holiday, there's plenty of occasions in life where a handmade card says it all. However, it might happen that new ideas can be hard to come by. That's where I'd like to help. Just make a coffee, sit down and look to my page for some ideas, inspiration or step-by-step tutorials. Enjoy the time!

Vitajte na mojej stránke zameranej na ručne vyrábané papierové pozdravy. Venujem sa rôznej umeleckej tvorbe - od scrapbookingu, maľovania, až po šitie, pletenie, či vyšívanie (navštívte aj moje iné blogy s týmito témami - bočný panel vpravo). Tvorba pohľadníc je špeciálny druh umenia - či už chcete niekomu popriať veľa zdravia, pozvať na party, poďakovať alebo osláviť sviatky, vždy je dosť príležitostí v živote, kedy to všetko môžete vyjadriť ručne vyrobeným pozdravom. Občas sa však môže stať, že nový nápad neprichádza. Tu by som chcela pomôcť. Urobte si kávičku, pohodlne sa usaďte a pozrite si moje stránky, nájdite nové nápady, inšpirácie alebo krok za krokom návody. Nech sa páči.

Follow my blog

štvrtok 22. januára 2015

Bugaboo 5th B-day: Day3


The Day3 challenge at Bugaboo 5th birthday celebration was The Photo Challenge:

I used a stamp of cupcake as a top level of the 3 stage cake and all those colors from the picture. The swirls on the embossed background should remind balloons and all those flowers are like MnMs around the cake on the photo. I used real beads for flower centers. Sentiment on my card says "Beautiful Birthday" in my language.
Materials and supplies:
Cardstocks - white, blue, yellow, orange, green, red
stamp - cupcake (Bugaboo stamps)
punches - 6-petal flower
embossing folders - swirls (Xcut)
other - color beads, watercolors, craft knife, scissors, glue, BigShot, paper cutter, cutting board

I WON THE 3RD PLACE AT BUGABOO MONDAY CHALLENGE !!!!

Other challenges:
3 komentáre:

 1. So bright and fun! I love your darling card. Thanks for joining us for our Birthday Bash at Catch The Bug.
  Nancy

  OdpovedaťOdstrániť
 2. SUPER fun embossing, love where you got your inspiration, clever and FUN! Thanks for joining us at the Challenge !!!!!

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Fabulous, I love this fun bright image.

  OdpovedaťOdstrániť

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...