Welcome

Hi! My name is Kika. Welcome to my page full of handmade greeting cards. I love crafting of all kinds - from scrapbooking, painting, to any kind of needlework (visit my other blogs, too - right sidebar).
Cardmaking is a special form of crafting - whether we're wishing someone well, inviting them to a party, saying thank you or just celebrate a holiday, there's plenty of occasions in life where a handmade card says it all. However, it might happen that new ideas can be hard to come by. That's where I'd like to help. Just make a coffee, sit down and look to my page for some ideas, inspiration or step-by-step tutorials. Enjoy the time!

Vitajte na mojej stránke zameranej na ručne vyrábané papierové pozdravy. Venujem sa rôznej umeleckej tvorbe - od scrapbookingu, maľovania, až po šitie, pletenie, či vyšívanie (navštívte aj moje iné blogy s týmito témami - bočný panel vpravo). Tvorba pohľadníc je špeciálny druh umenia - či už chcete niekomu popriať veľa zdravia, pozvať na party, poďakovať alebo osláviť sviatky, vždy je dosť príležitostí v živote, kedy to všetko môžete vyjadriť ručne vyrobeným pozdravom. Občas sa však môže stať, že nový nápad neprichádza. Tu by som chcela pomôcť. Urobte si kávičku, pohodlne sa usaďte a pozrite si moje stránky, nájdite nové nápady, inšpirácie alebo krok za krokom návody. Nech sa páči.

piatok 23. januára 2015

Bugaboo 5th B-day: Day6


I used the Bugaboo stamp called Ornament Elf. Yes, originally it was for Christmas, but I made a clown of him :-) The sentiment says "All the best" in Slovak language and the card is for a 4-year old boy.

Other Challenges:9 komentárov:

 1. Very cute card! What a fun image! Thanks for joining us for Sketch Saturday this week!

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Thanks for joining in our 5th Birthday Bash OBG Bring in the Clowns Challenge @ Catch the Bug! I love all of your projects and appreciate you taking the time to join us!

  OdpovedaťOdstrániť
 3. I think this image works perfectly for a non-Christmas card! It's really fun and colorful, and I like that background too.
  Thanks for joining Bugaboo's birthday celebration and good luck!

  OdpovedaťOdstrániť
 4. What a perfect clown, love the colours! Thanks for joining us for Bugaboo's 5th Annual Birthday Bash Dawn DT

  OdpovedaťOdstrániť
 5. Very cute, Kika. Great take on the challenge. Thanks for joining the Bugaboo Birthday celebration this week!

  OdpovedaťOdstrániť
 6. Aww how sweet! Thanks for playing along this week at Crafty Gals Corner!
  -Samantha
  Crafty Gals Corner - DT Coordinator
  Crafty Gals Corner

  OdpovedaťOdstrániť
 7. Cute clown card. Thanks for joining us for our 5th Birthday Bash at Bugaboo. Cindy-GDT

  OdpovedaťOdstrániť
 8. Awww! This is really cute! Thanks for joining us at Crafty Gals Corner this week!

  OdpovedaťOdstrániť
 9. Some bright fun colours in this card, very cheery.Thanks for entering at the Crafty Gals Corner Challenge

  OdpovedaťOdstrániť

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...