Welcome

Hi! My name is Kika. Welcome to my page full of handmade greeting cards. I love crafting of all kinds - from scrapbooking, painting, to any kind of needlework (visit my other blogs, too - right sidebar).
Cardmaking is a special form of crafting - whether we're wishing someone well, inviting them to a party, saying thank you or just celebrate a holiday, there's plenty of occasions in life where a handmade card says it all. However, it might happen that new ideas can be hard to come by. That's where I'd like to help. Just make a coffee, sit down and look to my page for some ideas, inspiration or step-by-step tutorials. Enjoy the time!

Vitajte na mojej stránke zameranej na ručne vyrábané papierové pozdravy. Venujem sa rôznej umeleckej tvorbe - od scrapbookingu, maľovania, až po šitie, pletenie, či vyšívanie (navštívte aj moje iné blogy s týmito témami - bočný panel vpravo). Tvorba pohľadníc je špeciálny druh umenia - či už chcete niekomu popriať veľa zdravia, pozvať na party, poďakovať alebo osláviť sviatky, vždy je dosť príležitostí v živote, kedy to všetko môžete vyjadriť ručne vyrobeným pozdravom. Občas sa však môže stať, že nový nápad neprichádza. Tu by som chcela pomôcť. Urobte si kávičku, pohodlne sa usaďte a pozrite si moje stránky, nájdite nové nápady, inšpirácie alebo krok za krokom návody. Nech sa páči.

Follow my blog

piatok 23. januára 2015

Bugaboo 5th B-day: Day7


Today is a last day of Bugaboo challenge series and I chose the topic "Cotton Candy": Use Flock and the colors pink and yellow

For that I picked this week's free stamp "Rainy Day Bear"

The quote for inside of the card:
"Life isn't about waiting for the STORM to pass,
it's about learning to DANCE in the RAIN!"

I'd like to use this card as a birthday card for a friend.  

Other Challenges:4 komentáre:

 1. Hi Kika
  Super cute image and lovely background. Thank you for joining in at MAWTT.
  Best wishes.
  Ang.

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Thanks for sharing your gorgeous card for our Birthday Celebration recipe challenge at Bugaboo Stamps.
  Jen Leeflang
  Bugaboo DT

  OdpovedaťOdstrániť
 3. What a fabulous creation. Thank you for joining us at ABC challenge.Hugs! Mojca

  OdpovedaťOdstrániť
 4. Your card is so cute and the colours makes your card pop!
  Thank you for sharing and joining us at ABC Challenge!
  Hugs Annette

  OdpovedaťOdstrániť

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...