Welcome

Hi! My name is Kika. Welcome to my page full of handmade greeting cards. I love crafting of all kinds - from scrapbooking, painting, to any kind of needlework (visit my other blogs, too - right sidebar).
Cardmaking is a special form of crafting - whether we're wishing someone well, inviting them to a party, saying thank you or just celebrate a holiday, there's plenty of occasions in life where a handmade card says it all. However, it might happen that new ideas can be hard to come by. That's where I'd like to help. Just make a coffee, sit down and look to my page for some ideas, inspiration or step-by-step tutorials. Enjoy the time!

Vitajte na mojej stránke zameranej na ručne vyrábané papierové pozdravy. Venujem sa rôznej umeleckej tvorbe - od scrapbookingu, maľovania, až po šitie, pletenie, či vyšívanie (navštívte aj moje iné blogy s týmito témami - bočný panel vpravo). Tvorba pohľadníc je špeciálny druh umenia - či už chcete niekomu popriať veľa zdravia, pozvať na party, poďakovať alebo osláviť sviatky, vždy je dosť príležitostí v živote, kedy to všetko môžete vyjadriť ručne vyrobeným pozdravom. Občas sa však môže stať, že nový nápad neprichádza. Tu by som chcela pomôcť. Urobte si kávičku, pohodlne sa usaďte a pozrite si moje stránky, nájdite nové nápady, inšpirácie alebo krok za krokom návody. Nech sa páči.

Follow my blog

utorok 13. januára 2015

From Love


I created this card with the title "Z lásky" (means: "From Love") for the FTHS challenge Nr. 93. I used both, the sketch and the tWiSt - the card can be used either for Birthday or Valentine.   
Sketch093

Material and supplies:
cardstocks - white, red (Crelando), designer papers (Docrafts, Filigree Hearts free downloads)
stamp - From the Heart Stamps
punches and dies - Crelando, Xcut
embossing folder - Xcut

3 komentáre:

 1. This is awesome and i like the little embossed hearts. Great take also with our Sketch this week @ From the Heart Stamps. Thanks for joining and i hope to see you back again soon.

  Don´t miss and check out the Desigteam Blogs - you can win a 10$ voucher !!

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Hi Kika, you've made such a cute card, that paper is beautiful, at first I thought it was a stamped background. I too love the embossed hearts :)
  Thank you for joining in the fun at From The Heart
  Jo xx

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Wow, this is so pretty and feminine. I love the doily and the pretty colors you've used. Beautifully done. Thanks for joining our weekly challenge at FTHS.

  OdpovedaťOdstrániť

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...