Welcome

Hi! My name is Kika. Welcome to my page full of handmade greeting cards. I love crafting of all kinds - from scrapbooking, painting, to any kind of needlework (visit my other blogs, too - right sidebar).
Cardmaking is a special form of crafting - whether we're wishing someone well, inviting them to a party, saying thank you or just celebrate a holiday, there's plenty of occasions in life where a handmade card says it all. However, it might happen that new ideas can be hard to come by. That's where I'd like to help. Just make a coffee, sit down and look to my page for some ideas, inspiration or step-by-step tutorials. Enjoy the time!

Vitajte na mojej stránke zameranej na ručne vyrábané papierové pozdravy. Venujem sa rôznej umeleckej tvorbe - od scrapbookingu, maľovania, až po šitie, pletenie, či vyšívanie (navštívte aj moje iné blogy s týmito témami - bočný panel vpravo). Tvorba pohľadníc je špeciálny druh umenia - či už chcete niekomu popriať veľa zdravia, pozvať na party, poďakovať alebo osláviť sviatky, vždy je dosť príležitostí v živote, kedy to všetko môžete vyjadriť ručne vyrobeným pozdravom. Občas sa však môže stať, že nový nápad neprichádza. Tu by som chcela pomôcť. Urobte si kávičku, pohodlne sa usaďte a pozrite si moje stránky, nájdite nové nápady, inšpirácie alebo krok za krokom návody. Nech sa páči.

Follow my blog

nedeľa 11. januára 2015

Happy Birthday


Occasion: Birthday
Size: 12 x 12 cm

I love combination of bold colors like pink - black softened with cream. The layered daisy flower is a main eye-catcher on this birthday card. The upper black panel is embossed by embossing folder and colored by stamping pad; the lower, pink area is stamped with Vivadecor stamp.

Challenges: 


Material and Supplies:
Cardstocks - natural, pink, black, cream (Sevt, Crelando)
Punches - border punch (Daisy, Xcut), daisy flower (M, L, XL), mini corner punches (EK)
Stamps - Happy birthday (VivaDecor), "Vsetko najlepsie" stamp, Doilies
Embossing folders - Daisies
Other  - pink pearls, BigShot, white ribbon, white stamping pad, glue, cutting board, ... 
1 komentár:

  1. Kika, What a lovely bright and colorful card you've created using the Sketch Saturday Sketch. Thank you so much for entering this with us and we sure hope you join us again next week. Good Luck!

    OdpovedaťOdstrániť

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...