Welcome

Hi! My name is Kika. Welcome to my page full of handmade greeting cards. I love crafting of all kinds - from scrapbooking, painting, to any kind of needlework (visit my other blogs, too - right sidebar).
Cardmaking is a special form of crafting - whether we're wishing someone well, inviting them to a party, saying thank you or just celebrate a holiday, there's plenty of occasions in life where a handmade card says it all. However, it might happen that new ideas can be hard to come by. That's where I'd like to help. Just make a coffee, sit down and look to my page for some ideas, inspiration or step-by-step tutorials. Enjoy the time!

Vitajte na mojej stránke zameranej na ručne vyrábané papierové pozdravy. Venujem sa rôznej umeleckej tvorbe - od scrapbookingu, maľovania, až po šitie, pletenie, či vyšívanie (navštívte aj moje iné blogy s týmito témami - bočný panel vpravo). Tvorba pohľadníc je špeciálny druh umenia - či už chcete niekomu popriať veľa zdravia, pozvať na party, poďakovať alebo osláviť sviatky, vždy je dosť príležitostí v živote, kedy to všetko môžete vyjadriť ručne vyrobeným pozdravom. Občas sa však môže stať, že nový nápad neprichádza. Tu by som chcela pomôcť. Urobte si kávičku, pohodlne sa usaďte a pozrite si moje stránky, nájdite nové nápady, inšpirácie alebo krok za krokom návody. Nech sa páči.

Follow my blog

sobota 10. januára 2015

Happy Valentine


To make this lovely Valentine card I was inspired by the sketch Nr. 092 at From the Heart Stamps Challenge blog. I used their Caught your Heart - kitten heart free digi stamp which is absolutely wonderful for Valentine card. 
The card base is made of heavy weight burgundy card-stock. The pink cardstock is embossed by Diesire embossing folder. The embossed flowers are enhanced by white acrylic color. For the flower I used the Sizzlits die - Tattered Flower Garland. 

Sketch092Sketch092 Inspiration Board

Material and supplies:
cardstocks - burgundy, pink, white (Crelando)
embossing folder - Daisies (Die'sire)
cut dies - Tattered Flower Garland (Sizzlits Decorative strip)
punches - heart (Crelando), border punch (Heyda), mini corner punches (EKsuccess)
colors - burgundy marker, watercolors (Koh-I-Noor)
other supplies: white twine, pearl, wire, scissors, Big Shot, paper cutter, glue 


2 komentáre:

 1. Lovely card and you did a great job with Sketch and Colors !! This sweet little Kitty is perfect for a Valentine Card.

  Thanks for joining our Sketch Challenge with a tWiSt this week @ From the Heart Stamps. I hope to see you back again soon !!

  OdpovedaťOdstrániť
 2. This is a real cutie of a card :)
  I LOVE that pretty flower too!
  Thank you for joining in with us at From The Heart, hope you'll join us again.
  Jo xx

  OdpovedaťOdstrániť

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...