Welcome

Hi! My name is Kika. Welcome to my page full of handmade greeting cards. I love crafting of all kinds - from scrapbooking, painting, to any kind of needlework (visit my other blogs, too - right sidebar).
Cardmaking is a special form of crafting - whether we're wishing someone well, inviting them to a party, saying thank you or just celebrate a holiday, there's plenty of occasions in life where a handmade card says it all. However, it might happen that new ideas can be hard to come by. That's where I'd like to help. Just make a coffee, sit down and look to my page for some ideas, inspiration or step-by-step tutorials. Enjoy the time!

Vitajte na mojej stránke zameranej na ručne vyrábané papierové pozdravy. Venujem sa rôznej umeleckej tvorbe - od scrapbookingu, maľovania, až po šitie, pletenie, či vyšívanie (navštívte aj moje iné blogy s týmito témami - bočný panel vpravo). Tvorba pohľadníc je špeciálny druh umenia - či už chcete niekomu popriať veľa zdravia, pozvať na party, poďakovať alebo osláviť sviatky, vždy je dosť príležitostí v živote, kedy to všetko môžete vyjadriť ručne vyrobeným pozdravom. Občas sa však môže stať, že nový nápad neprichádza. Tu by som chcela pomôcť. Urobte si kávičku, pohodlne sa usaďte a pozrite si moje stránky, nájdite nové nápady, inšpirácie alebo krok za krokom návody. Nech sa páči.

piatok 30. januára 2015

Red Heart


For Muse challenge Nr. 102 - I've got an inspiration from heart, embossed flowers - I used 3D flower instead and the sketch. A digi stamp of filigree heart was drawn by me. If you like it, bellow you can get your free copy for your personal use.


Digi stamp: Heart.jpg


3 komentáre:

 1. Very elegant and beautiful! So glad you joined us at Muse this week!

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Love how you have taken certain elements of the Muse and reinvented it in your own style.
  So pleased to see your take on my Muse card this week. :)

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Love that heart image! Beautiful CAS design.

  OdpovedaťOdstrániť

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...