Welcome

Hi! My name is Kika. Welcome to my page full of handmade greeting cards. I love crafting of all kinds - from scrapbooking, painting, to any kind of needlework (visit my other blogs, too - right sidebar).
Cardmaking is a special form of crafting - whether we're wishing someone well, inviting them to a party, saying thank you or just celebrate a holiday, there's plenty of occasions in life where a handmade card says it all. However, it might happen that new ideas can be hard to come by. That's where I'd like to help. Just make a coffee, sit down and look to my page for some ideas, inspiration or step-by-step tutorials. Enjoy the time!

Vitajte na mojej stránke zameranej na ručne vyrábané papierové pozdravy. Venujem sa rôznej umeleckej tvorbe - od scrapbookingu, maľovania, až po šitie, pletenie, či vyšívanie (navštívte aj moje iné blogy s týmito témami - bočný panel vpravo). Tvorba pohľadníc je špeciálny druh umenia - či už chcete niekomu popriať veľa zdravia, pozvať na party, poďakovať alebo osláviť sviatky, vždy je dosť príležitostí v živote, kedy to všetko môžete vyjadriť ručne vyrobeným pozdravom. Občas sa však môže stať, že nový nápad neprichádza. Tu by som chcela pomôcť. Urobte si kávičku, pohodlne sa usaďte a pozrite si moje stránky, nájdite nové nápady, inšpirácie alebo krok za krokom návody. Nech sa páči.

Follow my blog

sobota 10. januára 2015

Wedding CardAn elegant card for wedding wishes. I created the purple flowers from a piece of paper. I cut out a spiral with decorative scallop scissors and rolled by quilling tool and assembled the flowers. For the background, I used the embossing folder and enhanced the embossed parts with a white acrylic color.
Then I made the gift box for this card which is decorated in similar way as the card (see pics below).
Materials and supplies:
cardstocks - natural, white, violet, dark green (Sevt, Crelando)
dies - Nestabilities (Xcut), branch
embossing folder - Daisies (Die'sire)
other - circle paper lace, BigShot, scissors, craft knife, cutting board, paper cutter, white acrylics, decorative scissors, glue, ...

Challenges: 
The customer who bought this card asked for other wish to put inside.


As a bonus, I made the money gift box and the tag for the wedding gift. And here is the complete set.2 komentáre:

  1. Gorgeous purple flowers! Thanks so much for joining in at Cardabilities~

    OdpovedaťOdstrániť
  2. Thank you for playing along with us at Cardabilities.

    OdpovedaťOdstrániť

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...