Welcome

Hi! My name is Kika. Welcome to my page full of handmade greeting cards. I love crafting of all kinds - from scrapbooking, painting, to any kind of needlework (visit my other blogs, too - right sidebar).
Cardmaking is a special form of crafting - whether we're wishing someone well, inviting them to a party, saying thank you or just celebrate a holiday, there's plenty of occasions in life where a handmade card says it all. However, it might happen that new ideas can be hard to come by. That's where I'd like to help. Just make a coffee, sit down and look to my page for some ideas, inspiration or step-by-step tutorials. Enjoy the time!

Vitajte na mojej stránke zameranej na ručne vyrábané papierové pozdravy. Venujem sa rôznej umeleckej tvorbe - od scrapbookingu, maľovania, až po šitie, pletenie, či vyšívanie (navštívte aj moje iné blogy s týmito témami - bočný panel vpravo). Tvorba pohľadníc je špeciálny druh umenia - či už chcete niekomu popriať veľa zdravia, pozvať na party, poďakovať alebo osláviť sviatky, vždy je dosť príležitostí v živote, kedy to všetko môžete vyjadriť ručne vyrobeným pozdravom. Občas sa však môže stať, že nový nápad neprichádza. Tu by som chcela pomôcť. Urobte si kávičku, pohodlne sa usaďte a pozrite si moje stránky, nájdite nové nápady, inšpirácie alebo krok za krokom návody. Nech sa páči.

utorok 3. februára 2015

90th Birthday

90th Birthday (13 x 13 cm)
I created this card for my grandpa's wonderful 90th birthday! 
For the layout I was inspired by the sketch Nr. 345 at Sketch Saturday last week and I enter this week's challenge Nr. 346 at Sketch Saturday with this card.
Here is the sketch picture:
Other Challenges:4 komentáre:

 1. Beautiful card! Spotted yours in the Sketch Saturday link up ... caught my eye as I've just added a 90th birthday card too!

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Fabulous creation, lovely use of doily and flowers and leaves, beautiful.
  Thank you for sharing at Allsorts;-))m

  OdpovedaťOdstrániť
 3. congratulations on your grandfathers special birthday
  He will love the card you made for him
  so do we at FNF so thanks for playing allong

  hugs Debby

  OdpovedaťOdstrániť
 4. That is gorgeous, absolutely gorgeous cluster with the flowers and leaves. Love it. Thanks for joining us at Sketch Saturday this week, Niki xx

  OdpovedaťOdstrániť

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...