Welcome

Hi! My name is Kika. Welcome to my page full of handmade greeting cards. I love crafting of all kinds - from scrapbooking, painting, to any kind of needlework (visit my other blogs, too - right sidebar).
Cardmaking is a special form of crafting - whether we're wishing someone well, inviting them to a party, saying thank you or just celebrate a holiday, there's plenty of occasions in life where a handmade card says it all. However, it might happen that new ideas can be hard to come by. That's where I'd like to help. Just make a coffee, sit down and look to my page for some ideas, inspiration or step-by-step tutorials. Enjoy the time!

Vitajte na mojej stránke zameranej na ručne vyrábané papierové pozdravy. Venujem sa rôznej umeleckej tvorbe - od scrapbookingu, maľovania, až po šitie, pletenie, či vyšívanie (navštívte aj moje iné blogy s týmito témami - bočný panel vpravo). Tvorba pohľadníc je špeciálny druh umenia - či už chcete niekomu popriať veľa zdravia, pozvať na party, poďakovať alebo osláviť sviatky, vždy je dosť príležitostí v živote, kedy to všetko môžete vyjadriť ručne vyrobeným pozdravom. Občas sa však môže stať, že nový nápad neprichádza. Tu by som chcela pomôcť. Urobte si kávičku, pohodlne sa usaďte a pozrite si moje stránky, nájdite nové nápady, inšpirácie alebo krok za krokom návody. Nech sa páči.

nedeľa 8. februára 2015

Angel of Love

Angel of Love (12 x 14 cm)
"Love is the only fortune, which grows by dividing." - Cesare Contú -
That's the quote written on the banners. The image is from ADFD (A Day For Daisies). I created this card for their challenge Nr. 114: Valentine-y. I used the sketch from Sketch Saturday in the challenge Nr. 347.

Other challenges:

3 komentáre:

  1. How beautiful! I love your card, great sketch!

    OdpovedaťOdstrániť
  2. Gorgeous card, I love that cute image and lovely papers.Thanks for joining us at Sketch Saturday this week, Niki xx

    OdpovedaťOdstrániť
  3. Wonderful card. I love the image and sure the sentiment is wonderful. I did not translate it. Thanks for joining us at Catch the bug.

    OdpovedaťOdstrániť

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...