Welcome

Hi! My name is Kika. Welcome to my page full of handmade greeting cards. I love crafting of all kinds - from scrapbooking, painting, to any kind of needlework (visit my other blogs, too - right sidebar).
Cardmaking is a special form of crafting - whether we're wishing someone well, inviting them to a party, saying thank you or just celebrate a holiday, there's plenty of occasions in life where a handmade card says it all. However, it might happen that new ideas can be hard to come by. That's where I'd like to help. Just make a coffee, sit down and look to my page for some ideas, inspiration or step-by-step tutorials. Enjoy the time!

Vitajte na mojej stránke zameranej na ručne vyrábané papierové pozdravy. Venujem sa rôznej umeleckej tvorbe - od scrapbookingu, maľovania, až po šitie, pletenie, či vyšívanie (navštívte aj moje iné blogy s týmito témami - bočný panel vpravo). Tvorba pohľadníc je špeciálny druh umenia - či už chcete niekomu popriať veľa zdravia, pozvať na party, poďakovať alebo osláviť sviatky, vždy je dosť príležitostí v živote, kedy to všetko môžete vyjadriť ručne vyrobeným pozdravom. Občas sa však môže stať, že nový nápad neprichádza. Tu by som chcela pomôcť. Urobte si kávičku, pohodlne sa usaďte a pozrite si moje stránky, nájdite nové nápady, inšpirácie alebo krok za krokom návody. Nech sa páči.

štvrtok 5. februára 2015

Card for Baby Boy

 

This is a card I have created for my friend and her baby boy. I love baby shoes on greeting cards! Unfortunately, I didn't have the shoe die, so I drew mine own stencil, transferred the mirror images on the sheet of cardstock, cut out by craft knife and embossed the small flowers on it manually. I embellished them with a white bakers twine and glued on the white base. For the big flower, I layered three sizes of daisies to complete the layout.

Challenges:

Material and supplies:
white card blank
cardstocks - pastel blue, white and the one with dots
dies and punches - 3 sizes of daisy (S, M, L), swirl, small flowers (Crelando set), butterfly (Crelando)
embossing folder - flowers
other - bakers twine, liquid pearls silver, flower stems, glue, paper cutter, BigShot, scissors, craft knife, cutting board, ... 

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...