Welcome

Hi! My name is Kika. Welcome to my page full of handmade greeting cards. I love crafting of all kinds - from scrapbooking, painting, to any kind of needlework (visit my other blogs, too - right sidebar).
Cardmaking is a special form of crafting - whether we're wishing someone well, inviting them to a party, saying thank you or just celebrate a holiday, there's plenty of occasions in life where a handmade card says it all. However, it might happen that new ideas can be hard to come by. That's where I'd like to help. Just make a coffee, sit down and look to my page for some ideas, inspiration or step-by-step tutorials. Enjoy the time!

Vitajte na mojej stránke zameranej na ručne vyrábané papierové pozdravy. Venujem sa rôznej umeleckej tvorbe - od scrapbookingu, maľovania, až po šitie, pletenie, či vyšívanie (navštívte aj moje iné blogy s týmito témami - bočný panel vpravo). Tvorba pohľadníc je špeciálny druh umenia - či už chcete niekomu popriať veľa zdravia, pozvať na party, poďakovať alebo osláviť sviatky, vždy je dosť príležitostí v živote, kedy to všetko môžete vyjadriť ručne vyrobeným pozdravom. Občas sa však môže stať, že nový nápad neprichádza. Tu by som chcela pomôcť. Urobte si kávičku, pohodlne sa usaďte a pozrite si moje stránky, nájdite nové nápady, inšpirácie alebo krok za krokom návody. Nech sa páči.

Follow my blog

nedeľa 15. februára 2015

Daffodils on Easter CardThis is an Easter card I created as a part of gift set for a friend. I've found an inspiration on a tissue I used for candle decoupage (see below). There was a beautiful image of daffodils which I freely drew with pencil and pen on a sheet of paper and then I made a digital stamp of that. That is the main motif of today's Easter card. The yellowish flowers I made by myself as well - from the white cardstock with the help of stamping inks and cutting dies (Sizzix). For the layout I used the sketch of challenge Nr. 348 on Sketch Saturday in which I take part as well :-)  
The card has to be nicely packed, so I made a gift box for it. That one you can see below. I cut out the uncolored digi image and combined with the same papers and green paper ribbon as the card itself. Material and Supplies:
cardstocks - green, white, patterned papers - yellow and green
dies - frame (Xcut), flowers and leaves (Sizzix)
digi stamps - daffodils and sentiments (mine)
other supplies - green paper ribbon, stamp ink - yellow and orange, paper cutter, glass gems, glue, scissors, craft knife, cutting board, foam dots, ...

1 komentár:

  1. OH MY I am so impressed! You drew your own daffodil then created your own digi? Wow, wow, wow. I wouldn't even know where to start how to do that. Thank you for sharing this with us at Sketch Saturday. Great card.

    OdpovedaťOdstrániť

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...