Welcome

Hi! My name is Kika. Welcome to my page full of handmade greeting cards. I love crafting of all kinds - from scrapbooking, painting, to any kind of needlework (visit my other blogs, too - right sidebar).
Cardmaking is a special form of crafting - whether we're wishing someone well, inviting them to a party, saying thank you or just celebrate a holiday, there's plenty of occasions in life where a handmade card says it all. However, it might happen that new ideas can be hard to come by. That's where I'd like to help. Just make a coffee, sit down and look to my page for some ideas, inspiration or step-by-step tutorials. Enjoy the time!

Vitajte na mojej stránke zameranej na ručne vyrábané papierové pozdravy. Venujem sa rôznej umeleckej tvorbe - od scrapbookingu, maľovania, až po šitie, pletenie, či vyšívanie (navštívte aj moje iné blogy s týmito témami - bočný panel vpravo). Tvorba pohľadníc je špeciálny druh umenia - či už chcete niekomu popriať veľa zdravia, pozvať na party, poďakovať alebo osláviť sviatky, vždy je dosť príležitostí v živote, kedy to všetko môžete vyjadriť ručne vyrobeným pozdravom. Občas sa však môže stať, že nový nápad neprichádza. Tu by som chcela pomôcť. Urobte si kávičku, pohodlne sa usaďte a pozrite si moje stránky, nájdite nové nápady, inšpirácie alebo krok za krokom návody. Nech sa páči.

Follow my blog

streda 25. februára 2015

Wedding Card

This card is available in my e-shop
Táto pohľadnica je dostupná v mojom e-shope

On this wedding card I've combined two challenges: I used the layout of Sketch Saturday challenge Nr. 349 and the color combination from Crafty Ribbons Challenge Nr. 113: Black and White. I used a combination of embossed white papers with black matting, stamp and sentiment (Congratulation to wedding).

 
(SK): K vytvoreniu tejto pohľadnice som sa nechala inšpirovať skicou súťaže na Sketch Saturday uvedenou hore. Celá pohľadnica je vyrobená z bieleho papiera, jemne doplnená čiernym podkladom, ktorý elegantne lemuje obrázok nevesty a ženícha. Pozadie, ako aj hlavný obázok sú embosované kvetinovým a srdiečkovým motívom. Zvlnená vlajočka s nápisom vystupuje do popredia, pod ňou je saténová stužka. Vľavo na obrázku sú 3 perličky. 
Kartička vo vnútri pohľadnice je biela, zasunutá do ozdobných rožkov.


Material and Supplies:
cardstock - white, black
dies and punches - border punch (Heyda), mini corner punches for inside card (ek), leaves (Marianne Designs)
embossing folders - hearts (Xcut), flowers (docrafts)
silicone stamps - Love (Viva decor)
other - white ribbon, half pearls white, glue5 komentárov:

 1. The all white card is really beautiful. The texture is nice. Thank you for entering this at the Sketch Saturday. Sure hope you'll come back for our new sketch on Saturday!

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Beautiful card!
  Thanks so much for joining in at Crafty Ribbons Challenges
  Laura

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Pretty card. Thanks so much for joining us at Sketch Saturday this week. Hugs Deb

  OdpovedaťOdstrániť
 4. Very beautiful and elegant card. Thank you for playing with us at Crafty ribbons! Hugs! xx

  OdpovedaťOdstrániť
 5. super creation, looks lovely, thanks for sharing your card with us at CRAFTY RIBBONS x Carol

  OdpovedaťOdstrániť

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...